Laealuse maketi jaoks sobib ikka põhimõõdus HO-raudtee (16,5mm), sest töökindlus on neil suurem, kui kitsarööpmelistel. Stardikomplektist kohe kindlasti ei piisa - seal on rööpaid vähevõitu (ringid sobivad max 1000 x 2000mm maketile). Niisiis pead ostma stardikomplektile lisaks ka paraja peotäie rööpaid juurde. Kas plaanis on ka mõned pöörangud panna? Trafode (analoograudteel) arv sõltub ringide ehk üheaegselt sõitvate rongide arvust. Ühe rongi Sinu kirjeldatud suurusega maketil peaks ka üks trafo ära toitma (vajalik on vaid rööbastega paralleelsete vaskjuhtmete lisamine). Natuke sõltub ka trafo võimsusest - mõni lastekomplekti trafo võib tõepoolest liiga nõrgaks jääda.
Tegelikult võid valida ka digikomplekti (android-juhtimisega digisüsteemi nimed on Z21 ja z21). Digistardika trafo toidab küll selle ringi ära (ka mitme üheaegselt sõitva rongi korral) ning juhtimine käib reeglina käsipuldi abil.
Plastist (tehase toodang) majade lisamise asjus olen ettevaatlik. Mul on kogemus, kus lae alla (ca 2meetrit) seisva maketi hooned jt plastvidinad tõmbasid kõverasse nagu kuivanud kasetoht. Tõsi - see oli Saksa DV plast, võib-olla on praegused vastupidavamad, aga temperatuur lae all on igal juhul kõrgem.
Mida soovitada? Fleischmanni HO-komplekte kohe kindlasti ära osta - probleem on rööbaste (eriti kõverpöörangud) väikeses raadiuses, nii et pooled uued mudelid pole võimelised neid läbima. Roco stardikad on hea digivarustusega, kuid Geo-Line rööbastega, mis sobivad oma ehituselt lastetoa põrandale, kuid peenema maketi ehitamise jaoks on süsteem (rööbaste valik) jäik ja väike. Piko komplekti rööpad on õiged, aga selle uue nutitelefoni-laadse puldi kohta tagasiside puudub (reklaamklipid on muidugi soosivad). Väga võimalik, et parim lahendus on komplekteerida ise erinevatest asjadest (näit Piko rööpad ja Roco digipult). Analoograudtee puhul soovitan aga Piko kraami, trafod on head ja rööpaprogramm igati kaasaegne.
Rongimees Einar.
Oled sama kirja postitanud ka ühte teise rubriiki, kuhu see aga ei sobi - ma kustutan selle siis ära.
Minu kogemus - HO, TT - DC analoog - makett - BTTB rööpad, Fleischmann-Profi rööpad - arvutiprogramm Anyrail (teedeplaani ja skeemide joonistamiseks).