25 märts 2020

3 kuud on pikk aeg. Siia sisse mahub tervelt 2 aastavahetust (tavalise- ja Hiina kalendri järgi) ning täieliku ootamatusena oleme sattunud lausa uude ajastusse. Kõik on pea peale pööratud ning hetkel näitused ei toimu ja ka tootmine on paljudes kohtades ajutiselt peatatud. Midagi-kunagi kindlasti taastub, aga mis saab olema jälle nii nagu vanasti ja mis saab olema uut moodi?

Kõige pealt peame muidugi selle hullu aja vastu pidama ja sülle kukkunud vaba aega kasutama sinna, kus võimalik. Mina teen lõpuni pooleli olevaid asju, mis on seotud nii igapäeva tööga kui ka kodulehe ja mudelraudteega. Juba pühapäeva õhtul panin üles uue aastaloo „2020“ ja kui koduaeg väga pikaks läheb, siis hakkan jätkama ka kodulehe uuendamisega sealt, kuhu sügisel pooleli jäin.

Mänguasjamuuseumi on ka plaanis käia natuke rohkem, kui tavaliselt. Noch´i murud on järjekordselt oma värvi ära kaotanud ja makett vajab värskendamist. Muuseumi direktor osutus tõeliseks selgeltnägijaks, kui palus mul kõik värskendamiseks vajalikud ostud juba septembris ära teha! Nüüd on asjad olemas ja kui ühel päeval viirus väsimuse märke näitama hakkab, võtan töö ette.

Isu midagi mudelraudtee kohta lugeda paberilt, oli nii suur, et võtsin detsembris-jaanuaris ette raamatute ja ajakirjade tellimise. Alustuseks tellisin ajakirja „Modelleisenbahner“ ühe numbri (1/20). Nõuka ajal tõi mitu aastat postiljon seda ajakirja minu postkasti ja siis oli see hea lugemine, milles palju ka maketiplaane ja tehnilisi võtteid, aga nüüd tellitud number oli täielik pettumus. Sisu järgi võttes on tegu Saksa raudteeteemalise ajakirjaga mudelraudteelastele (mulle meeldiks mingi vastupidine variant rohkem) ning mudelraudteed kajastatakse vaid läbi arvukate reklaamide!

Siis tellisin raamatu „Kompakt-Anlagen“ - suur formaat, palju pilte ja huvitav pealekauba. Tõsi, põhiliselt on tegu Märklini raudteedega, natuke on ka Trixi, Roco ja Fleischmanni omi. Ikkagi huvitav, sest teede plaanid on vaimukad ja makettide teostus suurepärane. Kõik maketid on valminud aastatel 2008-2011, ehk siis pea samal ajal, kui mina Mänguasjamuuseumi maketti ehitasin. Enne ehitamise algust uurisin hoolega raamistiku ehitust ning asjatundjate soovitatud materjalid oleks sobinud oma mõõtudelt rohkem mõne kerge terrassi ehitamiseks. Minu loogika juhtis hoopis väiksema ristlõike ja paksusega materjalide juurde. Suur oli minu üllatus, kui raamatus, millest see lõik tegelikult räägib, on kasutatud makettide raamistiku ehitamiseks täpselt samasuguseid materjale!

„Electronics and Wiring for Model Railways“ – selline raamat jäi ette siis, kui otsisin Krisostoomuse kaudu kitarri noote. Olin juba aastaid püüdnud midagi sarnast Saksamaalt kätte saada, aga tulutult. Nüüd pakuti Inglaste oma ja muidugi ostsin ära. Äratundmisrõõmu on palju, sest raamatu autor ja mina mõtleme vägagi sarnaselt ning paralleele raamatu ja „Pühapäevaelektriku“ ülesehituse vahel on palju. Lisaks on üksjagu palju ka sellist, mida varem ei teadnud, nii et ka selle raamatu ost osutus täistabamuseks.

Kirjutamiseni!