29.detsember 2019

Aastakene saab siis läbi ja uus on ukse ees. Jõululaupäeva ja vana-aasta õhtu vahele mahub ära ka minu enda isiklik sünnipäev ja mulle tundub, et selle päeva sisust oleneb ka üksjagu palju. Eelmisel aastal üllatas elu mind sellel päeval kapitaalse ummistusega koduses majapidamises. Järgnev aastaring oligi samasugune sahmimine ning täis ootamatuid pöördeid ja arenguid. Aasta oli kohati tõeline "Kalevipoja võitlus sortsidega" (mäletate ju seda lugu - kui siil oli kõrval, andis serviti, kui siili polnud, lajatas lapiti). See kodulehe uuendamine osutus tagantjärele vaates tõeliseks saavutuseks. Muidugi on palju pooleli või isegi alustamata. Ootan sobivat aega ja tundub, et enne suve seda loota ei ole. Enne on järjekorras üks teine maketiga seotud töö, mis tuleb ära teha.

Tartu Mänguasjamuuseumi makett sai sel aastal 10-aastaseks ja vajab järjekordset värskendamist. Falleri murud ja purud on siiani värsked ja pea sama rohelised, kui paneku ajal, seevastu Noch´i kraam koltub või kaotab värvi juba 5-e aastaga (niisiis räägin juba teisest värskendamisest). Tavalisi murusid enam ei pane - ostsime Grass-Masteri ja erineva pikkuse ja värviga murusid ning katame kogu värgi sedamoodi siis. Lähima paari päeva jooksul löön masinale hääled sisse ja teen ära mõned proovitööd. Maketi juurde planin minna aga peale Vabariigi aastapäeva (koolivaheajal). 

Mõned sõnad lõppeva aasta kohta veel. Uuendatud leht mõjus hästi ka foorumile ja uusi registreeritud foorumlasi on mitu. Nende seas on ka üks, kes tegeleb nn Märkline raudteega. Tegelikult on Märklini rahvast Eestis rohkem ja üks neist on loonud ka otsekontakti minuga. Natuke teeb muret Facebooki ja foorumi omapäradega mittearvestamine. Facebook on kiire ja viib info paljudeni (ka nendeni, kes mudelraudteest varem midagi ei teadnud). Paraku on eeltingimuseks Facebooki konto omamine. Minu tutvusringkonnas on palju inimesi, kel see konto puudub ja jääbki puuduma. Põhjused on erinevad ja tõsiseltvõetavad. Foorum lugemiseks mingeid eeltingimusi ei sea, ehk siis on avatud igaühele. Mõned Facebooki lood on väga väärtuslikud ja võiks olla saadaval ka läbi foorumi lehekülgede (siinkohal mõtlen Soobeli originaalsele puude ehitamise tehnikale).

Tänud kõigile, kes loevad, kirjutavad ja nokitsevad oma mudelraudtee kallal. Usun, et Teie tegemisi panid tähele ka päkapikud ja nii mõnegi juurde tuli Jõuluvana rongiga (Elron, Piko, Roco, Märklin jt).

Mõnusat aastalõppu ja Head Uut Rongiaastat!

Rongimees Einar