Rahvakeeli on kõik vahtplastid penoplastid, kuigi tegelikult on penoplast vaid üks tootegrupp paljude seas. Pressvaht on minu poolt väljapakutav uudissõna materjalile, millel eestikeelne nimetus siiani puudub ja kasutusala piirdub peaasjalikult mudelraudteede ja dioraamide ehitamisega. Täpsemad selgitused järgnevad allpool.

Penoplast (ka EPS ja Styropor).

Suure kasutusalaga tootegrupi kõige tuntum valge materjal. Saadaval mitme erineva tugevusastmega ja paksusega. Mudelraudtee ehitamisel kuluvad ära 10 mm, 25 mm ja 50 mm paksune materjal. Paha ei tee ka paari 6 mm paksuse siledama profiiliga laeplaadi olemasolu. Materjali saab kasutada mäemassiivide (aluspinnad) ehitamiseks, aga ka tunneliportaalide ja tugimüüride ehitamiseks.

USA firma Woodland Scenics toodete hulgas on ka „Sub-Terrain-System“, mis on sisuliselt penoplastist painduvate teetammide ja trassialuste, tasapindade ja maketikülgede süsteem. Selliselt ehitatud maketid on väga kerged, sest kogu puitosa koosneb alusraamist ja alusplaadist (vineer). Kõik muu on penoplast.

Murdumisel penoplast „viskab graanuleid“. Külmlõikuste tegemine on ka problemaatiline. Hea kvaliteediga jäävad ainult sirged lõikused, mis tehakse noaks teritatud rauasae lehega. Reeglina kasutatakse penoplasti lõikamiseks isevalmistatud või tööstuslikku „penoplasti kuumnuga“ (Foam Gutter). Täpsete detailide (näiteks sirge lõikus) tegemisel kuumnoaga tuleb kasuks erinevate lõikamist toetavate abivahendite väljamõtlemine ja kasutamine.

Kokkupuutel nitrolahustite või värvidega muutub materjali pealispind ebaühtlaseks. Seda omadust kasutatakse ära Falleri PVC kattega veekogude ehitamisel. Liimida võib muidugi ka spetsliimiga, aga kuna maketi ehitamisel saavad penoplasti peal kokku mitmed erinevad materjalid, siis on PVA parim. Raskematel juhtudel võib kasutada ka kiirliimi. Ameerika penoplastist makettidel („Sub-Terrain-System“) eelistatakse kuumliimi.

Mänguasjamuuseumi uuel maketil on sellest materjalist „Riia tänava viadukt“ ja vaskpoolne tugimüür, mis ülevärvituna mõjub ehtsa betoonseinana. Lisaks tegin ise veidi “Sub-Terrain-System“ teetammi järgi ja asetasin neile mõlemad ülemise korruse otsakõverad. 50 mm plaaditükil asub korruselamu ja naftabaas. Penoplastist on ülesehitatud ka parempoolne mägi ja tunnel. Täitematerjalina (kokkuhoid mudelipahtli hinnas ja kipsikihi raskuses) kasutasin penoplasti väga palju. Näiteks võib tuua parempoolse kaarsilla ja jõe vastaskalda. Ahjaa, sadamakai pole ju ka midagi muud, kui hästi kaetud penoplastiriba.

Saksakeelses kirjanduses kasutatakse penoplasti kohta üldnime „Polysturolhartschaum“ või täpset materjali nime „Styropol“. Ingliskeelsetes trükimaterjalides kasutatakse sõna „Foam“.

Sinine vundamendi soojustus ehk Styrodur

Tiheda struktuuriga tugev materjal, mis leiab sageli kasutust ka makettide alusmaastiku ehitamisel. Materjali töötlemise ja liimimise tingimused on täpselt samad, mis valge penoplasti puhul. Saksa keeles kasutatakse üldnime „Polystyrolhartschaum“ ja täpset nime „Styrodur“. Materjali ingliskeelne nimi on „Styro Foam“.

Pressvaht.

Tihe ja kerge materjal. Allub hästi painutamisele. Suuremad painutused on mõistlik teha kuumaõhupüstoli abil. Lõigata saab hästi vaibanoaga. Mudeliehituses kasutatavate värvidega nakkub hästi. Liimimiseks sobivad PVA ja vahtplastide spetsliimid.

Reeglina on materjal müügil juba valmistoodetena (sissepressitud struktuur ja värvkate) – endal tuleb detailid vaid sobivasse suurusesse lõigata. Erandiks on Busch´i toodetud 3 mm paksune värviga kaetud plaat, millele tuleb struktuur endal sisse pressida. Kuna värvimata osa (lõikekohad, ääred ja tagakülg) on kontrastvärvis, siis on värviparanduste tegemine viimistlemise käigus möödapääsmatu.

Mänguasjamuuseumi uuel maketil on sellest materjalist tugimüürid (tõusev raudtee maketi keskel ja sadamakai tagune). Samuti on sellest materjalist kõik raudteel asuvad tunnelisuud ja autotunneli katus.

Saksakeelses kirjanduses on materjalile kasutusel neli nimekuju:„Hartschaum“, Struktur-Hartschaum“, „3D-Struktur-Hartschaum“ ja „Decorflex“ (Faller). Eesti keeles kasutan tööstusliku värvi ja struktuuriga toodete kohta paralleelnime Dekovaht (st. kuulub erinevate kattematerjalide sarja – Dekoteip, Dekopapp, Dekoplast jne..).

Pressvahtust plaadid

Pureni pressvaht on komplekt 5-st eri paksusega plaadist suurusega 500 x 500 mm. Umbes 2 kg kaaluvas pakis on 1 leht paksusega 80 mm, 3 lehte paksusega 50 mm ja 1 leht paksusega 20 mm.

Busch´i toodetud komplektis on 4 plaati suurusega 500 x 250 ja paksusega 80 mm (1 tk), 50 mm (1 tk) ja 20 mm (2 tk).

Käsisaega lõigatud ribad liimitakse penoplastist maastikualuse pealiskatteks. Edasi järgneb töötlemine peitli ja muude uuristamis- ja urgitsemisvahenditega. Nii voolitakse sellest poolpehmest tiheda struktuuriga materjalist välja mägede küljed jm sarnane. Seega on materjal alternatiiviks mudelipahtli, kivipahtli ja kipsi kasutamisele.

Müügikataloogides on materjalide saksakeelsed nimetused vastavalt „Puren-Modellbahn-Hartschaum“ ja „Modellbau-Hartschaumplatten“.