• Mudelipahtel
  • Kivi- ja teepahtel
  • Kips
  • Sünteetiline maastikumass
  • Muud pahtlid
  • Liimiga tehtud massid
  • Saepurumass
  • Makroflex
  • Voolimissavi
  • Massi paigaldamise nipid.
  • Orgaanilise klaasi pahtel

Mudelipahtel.

Isuäratava lõhnaga sünteetiline materjal. Veega segamisel paisub 2-3 korda, kuid kuivamisel ei kokku ei tõmba. Paigaldamiseks sobiv aeg 45-60 minutit alates segamisest veega. Täielik kuivamise aeg 1-2 ööpäeva. Kuivamisel ei kivistu, mistõttu on hiljem kerge mehhaaniliselt töödelda. Kokkupuutel veega muutub pealispind taas pehmeks. Värvimisel imab värvi endasse (ei kata ainult pealispinda), mistõttu ei sobi kasutada värvi-ja-nühi tehnikat. Kuna nakkub hästi erinevate materjalidega (ka plastid) ja on peeneteraline, siis sobib suurepäraselt erinevate liitekohtade täitmiseks. Kasutasin seda võtet Busch´i plastmassist kõnnitee liitekohtade varjamiseks. Värvide erinevuse kaotamiseks värvisin kogu kõnnitee üle lahja värviga (a´la pintsli loputusvesi).

Toote hind on soolasevõitu (umbes 12 eurot kg), nii et kogu maastiku tegemine selle materjaliga läheb kalliks, aga pakk või paar tuleb igal juhul kasuks.

Kivi – ja teepahtel

Kipsi baasil (selgelt äratuntav lõhn) valmistatud toode, millele on lisatud kivistumist aeglustuvad plastifikaatorid ja värv. Minu veendumuse järgi kallis mugavustoode (kipsi kg hind on umbes 20 korda odavam). Kasutasin Mänguasjamuuseumi viimase maketi ehitamisel nii erinevate firmade valmispahtleid, kui ka kipsi. Värv on küll viimane asi, mille pärast neid kalleid tooteid osta. Ise-endale-ehitajal on raudselt aega rohkem, kui vaba raha, nii et ka 20-30 minutit pikem kivistumisaeg ei tasu vist ennast ära. Ainuke pluss on võimalus teha korraga valmis suurem kogus. Sõidutee valamisel tuleb see kasuks aga nokitsemist nõudvatel kohtadel kivistub enne paigaldamist ikkagi osa kätte ära.

Kips

Odav, kuid kivistunud kujul parajalt raske materjal. Kuna paigaldusaeg on lühike (5-6 minutit) siis tuleb segada valmis korraga väikestes kogustes (kuni ½ teeklaasi). Järgmised paar-kolm minutit saab vajadusel pealispinda siluda (märja pahtlilabidaga). Seejärel tuleb aeg (jällegi 2-3 minutit), kus saab kipsi pealispinda vajadusel „koorida“. Järgmised korrigeerimised saab aga teha peale lõplikku kivistumist (järgmisel päeval).

Kõigi pahtlitööde tegemisel kasutasin „Tiimari“ kauplustes müüdavat mini pahtlilabidate komplekti. Kivistunud kipsi aga töötlesin lihvimisklotsi ja liivapaberiga.

Mänguasjamuuseumi uuel maketil on kipsist valatud enamus kõnniteedest, osa sõiduteest ja kaljuseinast. Kipsiga on kaetud ka kaarja raudteesilla vineerist ja penoplastist karkass.

Sünteetiline maastikumass

See on uus USA-s väljatöötatud materjal ja hetkel koosneb „True Scene Modelling“ tootesari 5 eri tooni materjalist.

  • Base Ton - põhitoon (beezikas-pruun pinnas)
  • Ballast gray – Ballasti-hall ( klassikalise killustiku asenduseks)
  • Winter Woods – valge lumikate (kasutatakse ka toonimisalusena)
  • Fall Flooring   - sügisene pinnas (tumepruun)
  • Colorado Clay – graniitkalju (kivipahtli asendus)

Pakendi suurus (silmaga hinnates) on umbes 2 liitrit, millest peaks tootja väitel jätkuma 30-40 ruutjala suuruse pinna katmiseks. Meie mõõtudes on need numbrid vastavalt 2,8 kuni 3,7 ruutmeetrit.

Segu valmistatakse vahekorras 1:1. Kõigepealt kallatakse segamisnõusse soe vesi ja alles siis lisatakse kuiv puisteaine. Kui on vajadus massi toonida, siis lisatakse akrüül – või kunstnikuvärv veele enne puisteainet. Peale segamist jäetakse mass 30 minutiks punduma.

Parema nakkumise saamiseks kaetakse aluspind (penoplast, papp, vineer) kipsiteibiga. Vajalike töövahendite hulka kuulub ka pihustiga veepudel. Sellega võib niisutada nii aluspinda, kui hiljem ka massi pealispinda. Asi selles, et materjalil on ka tugevad liimi omadused, mistõttu kantakse kattematerjalid (purud, murud ja kivid) otse kuivamata massile. Vee pihustamisega parandatakse naket ja pihustada võib ka juba peale pandud murule-purule. Massi täielikuks kuivamisajaks annab tootja 2-3 päeva.

1 pakk seda materjali maksab 21 dollarit ja 3-kaupa ostes 55 dollarit (vastavalt 15,91 ja 41,67 eurot). Tegin ka mõned umbes-täpselt arvutused ja sain segatud maastikupahtli liitri hinnaks 8 eurot ning maastikumassi liitri hinnaks vastavalt 4 või 5 eurot.

Muud pahtlid

Katsed kasutada erinevaid ehituspahtleid head tulemust ei andnud (II maketi ehitamise kogemus). Kuivamisaeg on liiga pikk ja paksu kihi panemine praktiliselt võimatu, sest kuivab praguliseks.

Nitropahtlit ise kasutanud ei ole, kuid seda soovitab polystyrolist plaatide ühenduspragude täitmiseks üks saksamaal välja antud kavalate nippide raamat. Olen selle raamatu järgi üht-teist teinud ja usaldan neid andmeid täielikult.

Liimiga tehtud massid.

Pinnase katteks, aga ka ballastikihi panekuks võib kasutada liimiga tehtud massi. Kasutasin edukalt nii maastikuliimi kui ka lahjendatud PVA-d. Segu tegin jogurtitopsi ja see kogus kindlustas mulle tund aega nokitsemist. Kõigepealt kallasin topsi põhja umbes 1/5 kõrguse jagu vedelat liimi ja seepeale kallasin ¾ topsi kõrguse jagu liiva või killustikku ning segasin ära.

Oluline on teada, et liimisegus muudab täitematerjal veidi värvi. Seepärast puistasin paigaldatud massi alati ka kuiva materjaliga üle. Kõige parema väljanägemise andis poolhõre puistamine. Tumedam (alumine) kiht ja heledam (pealmine) kiht läbisegi mõjuvad loomutruult.

Saepurumass

Selle õpetuse leidsin ühelt saksa kodulehelt. Ise seni proovinud ei ole, aga usun et on hea värk. Hinnalt odav ja kaalult kerge segu peaks sobima suurepärastelt metsaaluse jm looduse vormimiseks.

  • Kliister         5 osa
  • PVA         1-2 osa
  • Saepuru     50 osa

Makroflex

Kasutatakse vabakujuliste mägede tegemiseks. Üritades kanda makroflexi siledale pinnale pintsliga saame tulemuseks ebaühtlase porise tee (mõõtkavas 1:43) või läbimurtud kivid tunneliseinas (mõõtkavas 1:87). PVA-ga peale pandud kattematerjalid võtab kinni hästi aga värvimisele hakkab vastu. Värv jääb peale küll aga toon pole kindlasti see, mis värvitopsis.

Voolimissavi

Sobib kasutada tunnelisuude, tugimüüride jm sarnase tegemiseks. Kuivatada võib nii õhu käes, kui ka praeahjus. Kui vee eraldumine pole poolte vahel võrdne, võib kuivamisel kõverduda. Enne värvimist tuleb katta vesialusel mattlakiga (teeb veekindlaks).

Massi paigaldamise nipid

Mänguasjamuuseumi mudelraudteel on Fleischmann-Profi ballastiga rööpad. Paraku on tehnilistel kaalutlustel (ühendamised pöörangutega) ballastikihi laius umbes 2 cm kitsam, kui oleks loomulik. Otsustasin need puuduvad sentimeetrid juurde valada. Kuna nähtavat rööbasteed oli oma 25 meetrit, siis oli kokku vaja paigaldada 50 meetrit 1 cm laiust ballastiriba. Töö oli kiire ja korralik, sest kasutasin abimeest – 3 x 4 cm suurust papitükki. Kuhjasin papitükile massi, asetasin papi alumise ääre uue ballastiriba välimisele piirile ja täitsin mini-pahtlilabida otsaga uue piiri ja olemasoleva ballasti vahelise ala. Ühe kuhjamisega paigaldasin 10 – 15 cm ballastimassi.  

Orgaanilise klaasi pahtel

Avastasin selle juhuslikult Tigutorni ehitamise käigus (hädaolukord teeb leidlikuks). Tikkurila vesialusel lakk segatuna ülipeene kvartsliivaga on just see, mida vaja. Nakkub hästi, seda saab peale kuivamist tasaseks lihvida ja ülevärvituna jätab ehtsa betoonseina mulje.