- Maastikuliim
- Valge liim
- Falleri kruntvärviga liimid
- Muruliim ja fiksaator
- Ballasti liimid
- Mudeli liimid
- Kiirliim ja –geel
- Plastiku liimid
- Kuumliim
- Universaalne kontoriliim
- Epoxilin
- Silikoon
Maastikuliim.
Vedel, lahjendatud PVA sarnane liim. Soovitatakse kasutada pihustades liimitavale alale (maastik, puud). Kasutasin Falleri maastikuliimi ja selle kohta võin öelda järgmist:
- Nakkuvus kehva (võrreldes lahjendatud PVA-ga).
- Keemiline koostis agressiivne ja muudab kokkupuutel juba liimitud materjalide värvi. Tootja ise hoiatab, et liimi sattumine kuivanud mudeliveele rikub selle väljanägemise.
- Kuna ei soovinud niisama kraanikaussi kallata, kasutasin liiva- ja ballastimassi tegemiseks – sinna see sobis (välja arvatud hind).
Valge liim.
See termin on ühteviisi kasutusel nii saksa- kui ingliskeelses maailmas ja tähendab PVA-d või puiduliimi. Sageli soovitataksegi kasutada lahjendatud kujul maastikuliimi asemel sobides sealjuures ka pihustamiseks. Võtab ühtemoodi hästi kinni nii kaasaegsed alusmaterjalid (vineer ja penoplast) kui ka kattematerjalid (murud ja purud). Juhuslikud tilgad valmismaastiku tooni ei muuda. Kuna kuivab värvituks, siis sobib suurepäraselt puude ja põõsaste pealeliimimiseks ilma liigse täpsuse ja liimijälgedeta. Kasutada võib paljusid erinevaid liimimistehnikaid:
- Lahjendatud liimi pihustamine aluspinnale
- Liimi kandmine (pudelist) aluspinnale ja laiali hõõrumine kuiva või märja (vesi) pintsliga.
- Kandmine eelnevalt veega niisutatud pinnale.
- Lahjendatud liimitilkade panek (süstlaga) rohunuttide jm liimimiseks.
Falleri kruntvärviga liimid.
Tootesari kannab nime „Colorfix-color“ ja saadaval on 3 tooni: pruun, roheline ja hall. Valge liimi (puiduliim) põhjal tehtud tooted. Pruuni liimi nakkuvus on suurepärane, rohelise oma võiks parem olla. Halli pole kasutanud, kuid maaletooja väitel on tegu hästi mineva kaubaga. Järelikult on ka liimiomadused head. Kahtlesin neid liime tellides päris kõvasti, aga nüüd tean, et vajan neid ka järgmiste makettide ehitamise juures.
Töö tegemise käigus selgus ka ootamatu võte. Nimelt liimisin pruuni värviga helekollast peene fraktsiooniga liiva. Peale lahtise liivakihi eemaldamist selgus, et tulemuseks oli värvilt hall betoon või kivi. Kasutasin seda keemilist üllatust uue maketi kujundamise juures edaspidi juba teadlikult.
Muruliim ja fiksaator
Firma Noch Grasskleber (61130 ja 61131) on eriliim Grass-masteriga paigaldatava elektristaatilise muru liimimiseks. Aerosool-liim Haftfix (61151) on ettenähtud juba paigaldatud muru jt kattematerjalide täiendavaks üleliimimiseks. Seni pole ma neid tooteid veel ise kasutanud.
Ballasti liimid.
Liimipurgid on varustatud doseerimist aitava otsikuga või pipetiga. Omaduste ja kasutamisvõtete kohta hetkel midagi öelda ei oska, sest kogemused lihtsalt puuduvad.
Mudeliliimid.
Kaasaegse Euroopa mudeliliimi kohta võib julgelt öelda ka „nõelaga liim“. Töö tegemise kiirus ja kvaliteet on hoopis kõrgemad võrreldes vanade „pintsli liimidega“. Uute detailide liimimisega probleeme ei teki, küll ei sobi need liimid aga vanade Saksa DV aegsete plastide liimimiseks. Materjalide koostis ja tänase liimi toimeaimed ei tööta kokku.
Kahjuks ei oska kosta midagi Ameerika toodete ja liimi kohta. Videoklippide järgi otsustades on neil nii mõnigi asi teistmoodi.
Kiirliim ja –geel.
Asendamatud abimehed erinevate materjalide liitmisel. Sobivad ka Saksa DV aegsete plastide liimimiseks. Üldiselt kulub seda ühe maketi peale mitukümmend tuubi (a´ 3 gr).
Suuremad kogused (tuubid) polegi mõistlikud, sest palju korraga ära ei tarbi ja seistes rikneb kord juba avatud tuub mõne nädalaga. Vene tooted on lääne omadest 2-3 korda odavamad ja kvaliteet on seejuures suurepärane.
Liim või geel? Ise kasutasin eranditult geeli. Geeli on võimalik panna ka imeväikestele pindadele ilma, et see laiali jookseks. Teiseks on geeli kuivamisaeg veidi pikem. Paljud pisidetailid panin aga paika järgmise nipiga; lasin tilga pappalusele ja võtsin sellest tilgast hambatiku otsaga vajaliku hulga „minitilku“. Ühest tilgast jätkub ajaliselt (enne kuivamist) 3-4 minutiks. Panin niimoodi paika kõik figuurid ja liiklusmärgid.
Plastiku liimid.
Liimid jagunevad pindade liitmise järgi „aeglasteks“ ja „keskmisteks“. Aeglased liimid (näiteks Henkeli „Moment-Kristall“ ja Casco Universaalliim) vajavad enne detailide kokkupanekut 5-10 minutit ooteaega. Keskmise kuivamisajaga liimid (näiteks Bison Plastic) kannatavad ära vaid paar minutit kohmitsemist. Kui liimitavate pindade katmine võtab aega (suurus või keerukus), siis on sellised liimid asendamatud.
Plastiku liimid iga materjaliga ei nakku. Sobivad orgaaniline klaas, erinevad plastid, puit ja paber. Ei nakku PVC ja polüstürooliga ning vahtplastid sulatab üles.
Kuumliim
Ameerikas kasutatakse kuumliimi penoplastist teede- ja maastikualuste kinnitamisel (Sub-Terrain-System). Euroopa mudelraudteedel on kuumliim vajalik eeskätt Noch´i Terra-Form tüüpi makettide ehitamisel. Kuumliim on vajalik ka sama firma plastmassist valmismaastike (maketid) juures majade, figuuride jne kinnitamiseks. Klassikaliste puidust makettide puhul eelistatakse valget liimi. Pilgu eest varjatud osadesse sobib liim hästi, aga nähtaval olevate ja täpselt paigaldatud detailide puhul on probleeme. Asi selles, et kuumliimi ei saa panna õhukese vahekihina.
Universaalne kontoriliim.
Tessa „Alleskleber“ on päris hea liim hoonetele sisekulisside ja reklaamide ning kirjete liimimiseks, sest nakkub nii paberi, kui ka plastiga.
Epoxilin
Epo-põhine (2-komponentne) plastiliini sarnane voolitav materjal. Tegelikult on üheaegselt nii liim kui ka mass. Mul jäi paar isoleerivat rööpaühendust puudu. Lahendasin probleemi Epoxilini abil – hoiab vajaliku vahet, aga ei lase ka rööpaid liikuma. Sama materjaliga „plommisin“ ka vagunite rattatelgedega suureks ja ovaalseks kulunud pesasid. Need vagunid on peale parandust juba mitu aastat pidevas sõidus olnud ja seda ilma probleemideta.
Silikoon.
Tavakasutuses kasutatakse hermeetikuna ja liimina. Mudelraudteede juures tehakse silikoonist aga vorme kipsist ja kivipahtlist kivide jm valamiseks. Matriitsiks võib kasutada plastiliinist või voolimissavist detaile, aga samuti ka looduslikke kive. Silikoonist vormi tugevdatakse kipsiteibiga. Täpsemad õpetused leiad siit: Lingid → Tuubika maketiehitus → Trikid ja nipid.