Tere, Külaline
Kasutajanimi: Parool: Pea meeles
Rongimees Einari jutunurk
Kui rongimees.ee on raamat, siis minu jutunurk foorumis on nädalakiri. Seda raamatut täiendan mõned korrad aastas ja uudiste edastamiseks jääb sellest väheks. Palju väikseid aga huvitavaid asju jääb hoopiski kirja panemata. Foorumisse postitamine on kordades lihtsam artikli üleslaadimisest veebilehele. Kasutan selle uue võimaluse rõõmuga ära. Loomulikult on jutunurk kommentaatoritele avatud, aga uusi alateemasid kasutajad siia lisada ei saa.

Rongimees Einar
 • Lehekülg:
 • 1

TEEMA:

31 oktoober 2014 30.10.2014 22:19 #4

 • admin
 • admin avatar Teema autor
 • Pole saidil
 • Administraator
 • Administraator
 • Postitusi: 467
 • Sind on tänatud: 39
Tegin jällegi seda, mida ikka sügiseti teen - tellisin Tartu Mänguasjamuuseumile uue veduri. Seekord oli vaja välja vahetada uuema vastu auruvedur BR38. Vanake töötas maketil juba alates 2004 aastast. Mootor on ka juba korra vahetatud ja sellepärast sõidaks edasigi, aga ootamatu probleem tekkis rattakummidega. "Piko" on vahepeal tehnoloogiat muutnud ja vanade kummirõngaste asemel on nüüd seibikujulised. Paraku need vanale mudelile hästi ei sobi ja uutest (seekord siis seibikujulistest) kummidest jäid järgi ribad vaid mõne kuuga. Püsivalt sõitmiseks see vedur enam ei sobi, küll aga igaks-juhuks-tagavaraks.

Uue auruveduri (teine mudel) otsimisel sai läbi vaadatud nii e-poodide kui tootjate kaubavalikud. Pean ütlema, et uute toodete hinnad võtsid tummaks. Kõige soolasemad hinnad olid conrad.de-nimelisel e-poel. Samas nägin seal midagi sellist, mida varem pole silmanud - mudelid on müügil järelmaksuga (vastav info paistab rohkem silma, kui kõrvalpildil asuv mudel ise).

Sobiva (nii hinnalt kui välimuselt) veduri leidsin ikkagi Eestist ja varsti peaks see ka Tartu jõudma. Jooksutada saan seda vaid maketi välimisel ringil. Keskmisel ringil asub Fleischmann-Profi kõverpöörang, mille kõvera raadius on õnnetuseks 358 mm. Uutele veduritele ja paljudele vagunitele see raadius enam ei sobi.

Segadus Euroopa vanade rööpastandardite ja uue veeremi vahel on päris ulatuslik. Fleichmann ja Märklin toodavad senini väikese raadiusega rööpaid ning Noch vorbib ainult sellise väikese raadiuse jaoks sobivaid sildu, viadukte ja plastist valmismakette. Eluaegsete Märklini-fännide appihüüded teemal "uus veerem ei taha rööbastel püsida" on saksa foorumite üks teemadest. See standardite kokkusobivuse teema on ikkagi aktuaalne. Nii et uue maketi kavandajad - pange tähele; kõveraid raadiusega alla 415 mm ärge mingil juhul kasutage. Kui tahate oma maketile Briti või vene mudeleid, seadke alumiseks piiriks 480 mm ja Ameerika mudelite korral isegi rohkem. Lisan juurde, et see kehtib HO-mõõtkava kohta.

Rongimees Einar
Minu kogemus - HO, TT - DC analoog - makett - BTTB rööpad, Fleischmann-Profi rööpad - arvutiprogramm Anyrail (teedeplaani ja skeemide joonistamiseks).

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

 • Lehekülg:
 • 1
Lehe loomiseks kulus: 0.094 sekundit
Kasutatav tarkvara Kunena Foorum