Tere, Külaline
Kasutajanimi: Parool: Pea meeles
Rongimees Einari jutunurk
Kui rongimees.ee on raamat, siis minu jutunurk foorumis on nädalakiri. Seda raamatut täiendan mõned korrad aastas ja uudiste edastamiseks jääb sellest väheks. Palju väikseid aga huvitavaid asju jääb hoopiski kirja panemata. Foorumisse postitamine on kordades lihtsam artikli üleslaadimisest veebilehele. Kasutan selle uue võimaluse rõõmuga ära. Loomulikult on jutunurk kommentaatoritele avatud, aga uusi alateemasid kasutajad siia lisada ei saa.

Rongimees Einar
 • Lehekülg:
 • 1

TEEMA:

15 november 2014 - kaubandusest Eestis. 14.11.2014 22:25 #25

 • admin
 • admin avatar Teema autor
 • Pole saidil
 • Administraator
 • Administraator
 • Postitusi: 467
 • Sind on tänatud: 39
Septembri alguses sain e-kirja Austria Kaubanduskojalt Tallinnas, kus paluti võimaluse korral anda nõu Roco/Fleischmannile kaubanduspartnerite leidmiseks Eestis. Kaubanduskoja töötajale oli mudelraudtee värk täiesti tundmatu ala ja ettekujutus võimalikest müügikohtadest ähmane. Hakkasine siis mõlemad omal käel uurima ja kuu lõpus vahetasime telefoni teel muljeid. Ega midagi eriti vahetada polnudki, sest pilt mis avanes, oli ühtemoodi troostitu mõlema jaoks.

Mänguasjade müügile pühendunud kaupluseketid on kõik võõraste käes. Eesti omanike käes on vaid väikesed (1-2 poodi) müügikohad. Kaubanduskoja daamil oli volitusi rohkem ja ta alustas ka juttu teemal "mudelraudtee". Vastuseks hakati piltlikult öeldes "käte ja jalgadega vehkima". Neile, kelle äriidee põhineb odava ja kaheldava väärtusega Hiina kauba maaletoomises, kvaliteetkaupa ikka pakkuda ei tasu.

Roco/Fleischmann Eestisse siiski tuleb ja viimase info järgi juba sel aastal. Millistes linnades peale Tallinna veel nende kaupu osta saab, hetkel öelda ei oska. Tean vaid, et mõne müügikohaga sõlmitakse lepingud alles järgmise aasta algul. Nagu te aru saate, on kaubanduspartneriteks mitu väiksemat müügiettevõtet.

Septembri algul tegin ühe kirjatüki, mille eesmärgiks oli mudelraudtee tutvustamine Roco/Fleischmanni toodete varal võimalikele edasimüüjatele. Eeldasin, et nad on selles vallas absoluutsed võhikud ja tutvumine Roco/Fleischmanni tootekataloogidega ilma eelneva infota teadmisi juurde ei anna. Otsustage ise, kas need kirjaread täidavad püstitatud ülesande, või mitte.

Mudelraudtee – kaubanduse mitu taset.


Mudelraudtee on valdkond, mille suhe inimesega võib kujuneda aastakümnete pikkuseks. Algab see tavaliselt jõuluvana kingitud või tungival nõudmisel ostetud stardikomplektist ja areneb aastatega välja suurejooneliseks maketiks ja kollektsiooniks. Omaette fenomen on maketiehitamine – mängimise ja eksponeerimise nimel nähakse tohutut vaeva ja tehakse tuhandeid tunde tööd. Õpitakse teadmisi ja oskusi erinevatelt elualadelt (elekter, elektroonika, ehitus, kunstnik-kujundaja jne). Kõiki ehituskaupade- ja kunstikauplusi, mis läbi käiakse, siinkohal nimetama ei hakka. Piirdun vaid kitsalt mudelraudteega (veerem, rööpad, juhtimisseadmed) seotud kaubanduse klassifitseerimisega.

Stardikomplektid. See on kaubanduse kõige alumine ja lihtsam tase. Stardikomplektid peaksidki olema huvi äratamiseks müügil klassikalistes laia valikuga mänguasjapoodides. Poemüüjate teadmised on piisavad, kui nad teavad erinevate stardikomplektide üldiseid iseärasusi ja oskavad ka pakendis olevat analoog- või digikomplekti tööle rakendada (müüjatele vajalikud märksõnad koos seletusega järgnevad allpool).

Põrandaraudtee. Kui stardikomplekt on äratanud mängijal tõsise huvi, siis ostetakse loomulikult juurde rööpaid (üksikult või lisakomplektidena), vedureid-vaguneid ja vahel ka trafosid ja juhtimisseadmeid. Loomulikult mahub selline rööbastik kokkupanduna ära ainult põrandale. Põrandaraudtee jaoks vajaliku müügiga võivad tegeleda nii stardikomplekte müüvad mänguasjadepoed kui kindlasti juba spetsialiseeritud poed (Hobimaailm Rockalmare keskuses ja e-poena ning e-poed depoo24.com ja rongid.ee). Mänguasjadepoe letil võib olla saadaval korraga vaid väike valik, küll võiks toimida võimalus tellida läbi poe tootjalt paberkandjal või e-kataloogi järgi.

Makett. Põrandaraudtee ülespanek ja koristamine on aeganõudvad ettevõtmised. Alusele kinnitatud rööpad säästavad sellest tööst ja annavad juurde uue võimaluse – rööbaste ja rongide sättimise reaalselt mõjuvasse keskkonda (mäed, majad, autod, inimfiguurid jm). Maketi ehitamiseks on vaja kümnete erinevate firmade tooteid ja nende vahendamine on juba eripoodide rida. Paljude kaupadega on nii, et Eesti maaletoojad neile ligi ei pääsegi. Seega tuleb end registreerida Euroopa (vajadusel ka laiemalt) e-poodide kliendiks.

Mõõtkava. Iga mudelrong (ka rööpad) on mingi reaalselt eksisteeriva prototüübi vähendatud koopia. Maailma enim levinud mõõtkava kannab tunnusnime HO (saksapäraselt „hasch-null“, inglisepäraselt „Haa-oo“) ja mõõtkava suurus on 1:87 (mudel on prototüübist 87 korda väiksem) ning rööpalaius 16,5 mm. Siinkohal toon ära tabeli mõõtkavadest, millele Roco ja Fleischmanni oma mudeleid toodavad.

Tähis Mõõtkava Rööpavahe Märkused
HO 1:87 16,5 mm
HOe 1:87 9 mm Kitsarööpmeline
TT 1:120 12 mm
N 1:160 9 mm

Stardikomplektide rööbastik. Ring, väike ovaal, suur ovaal, laadimisteega (ühe pööranguga) ovaal, jaamaga (2 pööranguga) ovaal.

Analoograudtee. Rongi juhitakse läbi regulaatoriga trafo. Regulaatorinupu asendist (vasakule või paremale) sõltub ka rongi sõidusuund. Regulaatorinupu tipu kaugus 0-punktist tähendab sõidukiirust (kui on kaugemal, siis läheb rööbastesse suurem pinge ja rong sõidab kiiremini). Klassikaline regulaatoriga trafo annab välja pinge 0-12V-.

Digiraudtee. Vool rööbastes on alaliselt ühesuguse tugevusega (olenevalt seadmeist 14-18V). Veduri juhtimine käib läbi navigeerimisseadmete (regulaator, nupud), mis asuvad kas tsentraalis või käsipuldil. Sisestatud digikorraldus läheb läbi rööbaste veduris asuvasse dekoodrisse, kus siis vastavalt korraldusele vedur ka liigub (suund, kiirus, kiirendus või aeglustus). Samal moel rakenduvad ka paljud veduri lisaefektid (tuled, pooltuled, tagatuled jm). Paljud eraldi müüdavad vedurid on analoogvedurid, milledele on lisatud dekoodrile sobiv pistiku pesa (pesa markeering on alati kirjas).

Soundiga mudel. Veduri sisse on installeeritud soundigeneraator ja miniatuurne valjuhääldi. Selline vedur annab vilet (mitu erinevat), teeb mootorimüra (käivitamine, seisev vedur, kiirendus) ja vahel ka pidurite kiljumist ja rataste kolksumist. Korraldused erinevate režiimide käivitamiseks saadetakse läbi dekoodri. Praegu on pea pooled uued mudelid tootja poolt installeeritud soundi generaatoriga. Sellise mudeliga stardikomplekte on esialgu mõned üksikud (eriti kallid).

Z21. Digiraudtee uusim tase, mis tuli müügile 2012 aastal. Rongide juhtimine toimub läbi tahvelarvuti või nutitelefoni. Stardikomplekti koosseisu kuulub lisaks Z21 libatsentraalile (navigeerimisnuppudeta keskseade) ka ruuter. Tahvelarvuti või nutitelefon peab igal ühel endal olema. Süsteemi juhtimisahelasse saab lisada ka süle-või lauaarvuti ja klassikalise digiraudtee käsipuldi.

Digivedurite dekoodreid saab (vahel ka lausa tuleb) ümber seadistada. Niisiis on tegu omalaadse arvutiga. Juhiseid kasutajale (müüja ei pea oskama) leiab toodetega kaasas olevast dokumentatsioonist. Eesti keelse asjade äraseletamise leiate veebilehelt www.rongimees.ee (nupu „Pühapäevaelektrik“ alt artiklisarjad „Digiraudtee“ ja „Digisüsteemid“). Veebilehe materjalid on kirjutatud arvestades kasutaja vajadustega (laiemalt, põhjalikumalt, palju seoseid). Müüjate jaoks on seal liiga palju mittevajalikku infot, mistõttu käesolev lühikursus kirjutatud saigi.

Küsimustele vastan meelsasti.
Rongimees Einar.
Minu kogemus - HO, TT - DC analoog - makett - BTTB rööpad, Fleischmann-Profi rööpad - arvutiprogramm Anyrail (teedeplaani ja skeemide joonistamiseks).

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Viimane muutmine: lisas admin. Põhjus: Teksti lisamine
 • Lehekülg:
 • 1
Lehe loomiseks kulus: 0.126 sekundit
Kasutatav tarkvara Kunena Foorum