Tere, Külaline
Kasutajanimi: Parool: Pea meeles
Rongimees Einari jutunurk
Kui rongimees.ee on raamat, siis minu jutunurk foorumis on nädalakiri. Seda raamatut täiendan mõned korrad aastas ja uudiste edastamiseks jääb sellest väheks. Palju väikseid aga huvitavaid asju jääb hoopiski kirja panemata. Foorumisse postitamine on kordades lihtsam artikli üleslaadimisest veebilehele. Kasutan selle uue võimaluse rõõmuga ära. Loomulikult on jutunurk kommentaatoritele avatud, aga uusi alateemasid kasutajad siia lisada ei saa.

Rongimees Einar
 • Lehekülg:
 • 1

TEEMA:

8 november 2014 - Railway Modeller MRH statistika 08.11.2014 19:54 #12

 • admin
 • admin avatar Teema autor
 • Pole saidil
 • Administraator
 • Administraator
 • Postitusi: 467
 • Sind on tänatud: 39
Esimesed registreerunud kasutajad on nime kirja saanud ja küll need postitused ka ükskord tulevad.

USA pdf-ajakiri Model Railroad Hobbyist oli teinud oma lugejate seas küsitluse. Teema oli lihtne - kui kaua on keegi neist mudelraudteega tegelenud. Alla 1-e aasta oli 1,7%, 1-2 aastat 3,52%, 3-5 aastat 7,14%, 6-10 aastat 6,72%, 11-15 aastat 4,45%, 16-20 aastat 6,01%. 21-40 aastat 26,94% ja üle 40-e aasta 40,12%. Vastamata jättis 3,37%. Eestis oleks samasuguse küsitluse tulemused veidi teistsugused. Mina ise kuulun USA määratluse järgi sellesse kõige suuremasse gruppi, sest just sel aastal (täpsed aega muidugi ei mäleta) möödus 50 aastat päevast, mil suure lunimise peale sain oma esimese TT-stardikomplekti.

Brittide "Railway Modeller" on Peco väljaanne ning Eestis müügil alates 2014 aasta märtsist. Brittide mudelraudteeajakirja toomine Euroopa mudelraudteeregiooni on üks kentsakas ettevõtmine (meie põhilistest mõõtkavadest TT ja HO pole seal sõnagi). Ajalehemagnaatide loogika on aga hoopis teistsugune - ikkagi inglise keeles ja ilmselt ka mingi promohinnaga saadud.

Esimesed numbrid ostsin lihtsalt huvi pärast. Siis jätsin palju vahele ja ostsin uuesti alles nüüd ehk siin novembrikuu numbri, sest selles oli üht-teist huvitavat. Kõigepealt nimetan ära kaasasoleva lisa maketiplaani koostamise kohta. Olevat vana ja hea õppematerjali uus redaktsioon. Esimene osa (teised on kaasas järgmiste ajakirjadega) tutvustas põhilisi mõisteid ja töövõtteid. Arvutigraafika osa meeldis mulle muidugi kõige rohkem, sest põhiliselt tutvustati arvutiprogrammi Anyrail (sama programmi kasutan ka mina), ning teisi ainult märgiti ära.

Kas Te teate, millised rööpaühendused on universaalsed ja sobivad mitme erineva koodiga rööbastele? Täpselt ühesuguse rööpapõhjaga on Code 100 ja 124, code 70, 75 ja 83 ja Code 55 ja 80. Mõnikord võib toodete reklaam olla vägagi informatiivne.

Väga hea (lühike aga üksikasjalik) artikkel on seekord hoonete värvimisest ja vanandamisest. Väärtust lisab see, et on ära nimetatud ka värvitoonid, millest roostet või punase tellise värvi kokku segada.

Huvitav lugu on digijuhtimisega (tsentraal, tagasiside) 009 (meie mõistes HOe) maketist. Äratoodud on rööpaühenduste elektriskeem ja juhendid iseehitatud tööstusvedurite tegemiseks. Mootor ja rattad koos ülekandega võetakse Kato (N) trammilt ja veduri kere tehakse valmis 3D-printeri abil. See fakt pani mõtted liikuma. Eestis on olemas TrainSim huvilised, kelledel oskus arvutiga mingi veeremi (aga ka hoone vm asja) joonestamiseks käes. Mõni selline joonis rõõmustaks peale 3D-printerisse pistmist paljusid.

Brittide maketiehituse loogika on meile pisut võõras, aga Peco rööbastesse tasub suhtuda tähelepanuga. Mõõtkava OO rööpalaius on ju sama, mis HO-l (16,5 mm) ning OO9-l sama mis HOe-l (9mm). N-mõõtkava puhul ei teki probleeme üldse. Lisaks kasutavad paljud HOe fännid Euroopas omapärast võtet. Asendavad Peco N-mõõtkava pöörangute liiprid isetehtud (laiemad, pikemad ja hõredamalt paigutatud) trükiplaadist liipritega. Sellised pöörangud on pikemad, väiksema nurgaga ja seetõttu ka loomulikuma välimusega kui Roco, Tilligi või Peco enda kitsarööpmelise pöörangud.

Vahel tasub ka Brittide ajakirju osta.

Rongimees Einar
Minu kogemus - HO, TT - DC analoog - makett - BTTB rööpad, Fleischmann-Profi rööpad - arvutiprogramm Anyrail (teedeplaani ja skeemide joonistamiseks).

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

 • Lehekülg:
 • 1
Lehe loomiseks kulus: 0.081 sekundit
Kasutatav tarkvara Kunena Foorum