Tere, Külaline
Kasutajanimi: Parool: Pea meeles
Rongide mudelid

Mudel ja prototüüp, tehnilised küsimused, dekoodrid, soundi- ja aurugeneraatorid, dekoodrite seadistamine ehk CV, kollektsioon.
  • Lehekülg:
  • 1

TEEMA:

Eestis sõitnud rongid 21.01.2017 13:38 #907

• toomasherp
  • toomasherp avatar Teema autor
  • Pole saidil
  • Kogemustega foorumlane
  • Kogemustega foorumlane
  • Sind on tänatud: 16
Tere!
Olen päris algaja, kel hetkel ühtegi mudelrongi ega raudteed kodus ei ole. Käin sageli Suurbritannias ja näinud seal müügil rongimudelite ajakirju ning ostnud neid (Model Railroader, Hornby Magazine, Railway Modeller). Samuti on mul ostetud raamatuid, mis tutvustavad Briti ja USA auruvedureid läbi ajaloo. Asi tundub olema väga põnev. Saan ehitada omale aeda väikese kuuri, kuhu saaks muuhulgas rajada raudtee, kus sõidavad rongid. Teine variant on suvisel ajal panna need raudteed aeda õunapuude ja marjapõõsaste vahele.

Mulle pakuvad kõige enam huvi just vanemad rongid, ehk siis esimese põlvkonna Briti ja USA auruvedurid (19. sajandi I pool). Samas tahaks leida ka paar rongimudelit, mis kajastaksid meie oma ajalugu, ehk siis oleksid rongid, mis olid kasutusel Venemaa Keisririigi päevil 19. sajandil. Kuna ma ei ole selle valdkonna asjatundja, siis küsiksingi, kas nende rongide mudeleid on saada, mis oleksid autentsed koopiad Vene Keisririigi ajal liikunud rongidest ning mida saaks sõidutada mööda raudteed?

Toomas

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Viimane muutmine: lisas toomasherp. Põhjus: Lause lõpus kordasin lause eespool öeldut ja ei märganud seda.

Eestis sõitnud rongid 21.01.2017 16:22 #910

• admin
  • admin avatar
  • Pole saidil
  • Administraator
  • Administraator
  • Sind on tänatud: 33
Kõigepealt tervitused uuele foorumilasele. Hetkel oled minu teada esimene (pioneer), kes elektriliste õueraudteede teema üles võtab. Briti ja Ameerika õueraudteed näevad veeremilt tõepärasemad välja, kui Euroopa LGB jt. Pole paha valik aga kõigepealt tuleks selgeks saada rööpalaius ja mõõtkava. Klassikalised õueraudteed on rööpalaiusega 45mm, aga veerem võib olla erineva mõõtkavaga. 1:22,5 (LGB) on 1000mm kitsarööpmelise koopiad, mõõtkava 1 või 1:32 (vene tähistus) on standardmõõdus ja Ameerika omad on standardmõõdu veidi vähendatud koopiad (1:29). Britid jooksutavad oma hoovis sageli ka OO mõõtkava (1:76, 16,5mm) ronge. Milliseid neist Sina konkreetselt silmas pead?

Vene raudteede 19. sajandit kujutavaid vedureid peab otsima vene tootjate listidest. 20. sajandi alguse ja keskpaiga mudelid on kindlasti. Hetkel tuleb meelde, et suurima valiku õueraudteede vedureid (1:32, 45mm) pakub Modellmix. Kodulehe peamenüüs on nupuke kirjaga "Link" ja selle alt avaneb valik, millest võta "Lingid" Seal asub jaotus nimega "Naabrite e-poed ja kodulehed". Leiad üksjagu veebiaadresse vene tootjate juurde.

Rongimees Einar
Minu kogemus - HO, TT - DC analoog - makett - BTTB rööpad, Fleischmann-Profi rööpad - arvutiprogramm Anyrail (teedeplaani ja skeemide joonistamiseks).

Eestis sõitnud rongid 21.01.2017 23:34 #915

• toomasherp
  • Pole saidil
  • Kogemustega foorumlane
  • Kogemustega foorumlane
Pean kõigepealt kõige lihtsamatest asjadest alustama, kuna see valdkond on minu jaoks täiesti tundmatu maailm. Ehkki äärmiselt huvitav. Mul on küll mõned ajakirjad, mis käsitlevad seda temaatikat, ent need on pigem neile, kes jagavad hästi seda teemat. Olen mõelnud alustuseks soetada raamatu või paar, mis on mõeldud algajale rongimudeli huvilisele. Neid raamatuid paistab olema üsna mitmeid. Kasulik oleks ka oma silmaga näha neid raudteid ja mudeleid.

Toast väljapoole olen ma mõelnud rautee rajada peamiselt sel põhjusel, et seal on rohkem ruumi kui toas. Õues olevat raudteed võiks olla huvitavam ehitada, kui ka huvitavam vaadelda, kui rong või rongid seal sõidavad. Ma ei ole aia raudteid näinud, aga näiteks Suurbritannias tundub see olema populaarne. Ma ei pea praegu silmas neid ronge, kuhu ise võib otsa istuda ja üksi või sõpradega mööda aeda sõita. Kuigi ka see on vahva. Aga see oleks kindlasti üsna kallis lõbu. Tahaksin aeda rajada märksa väiksemale rongile mõeldud raudtee. Aga pean uurima saada olevate rongide mõõtkavasid.

Et end rongimudelismiga kurssi viia, olen mõelnud alustada lihtsama toa põrandale rajatud raudteega. Olen pidanud plaani, et ostan Hornby poolt todetud rongi Flying Scotsman`i. Kuna olen palju olnud Šotimaal ja see maa mulle väga meeldib, siis olen mõelnud, et esimene rong võiks mul olla Šotimaaga seotud. Flying Scotsman`i nimeline rong hakkas sõitma Londoni ja Edinburghi vahel alates 1862 aastast. Ehkki rongid on vahepeal muutunud, sõidab Fliyng Scotsman nimeline reisirong tänagi sama liini.

Eestis sõitnud rongid 22.01.2017 16:33 #917

• admin
  • admin avatar
  • Pole saidil
  • Administraator
  • Administraator
Mõõtkavaks on siis seesama suurus, mis Hornby toodetud Flying Scotsman´il. Otsi Hornby kataloogist tunnus-tähised, mõõtkava arvuline väärtus ja rööpalaius välja. Nende numbritega hakkad kogu oma ronginduse värke opereerima. sealtsamast leiad ka vedurite-vagunite mõõdud (pikkuse).

Rongimees Einar
Minu kogemus - HO, TT - DC analoog - makett - BTTB rööpad, Fleischmann-Profi rööpad - arvutiprogramm Anyrail (teedeplaani ja skeemide joonistamiseks).

Eestis sõitnud rongid 22.01.2017 16:45 #918

• toomasherp
  • Pole saidil
  • Kogemustega foorumlane
  • Kogemustega foorumlane
Uurin neid asju.

Tänan heade soovituste eest!

Toomas

Eestis sõitnud rongid 22.01.2017 18:11 #920

• toomasherp
  • Pole saidil
  • Kogemustega foorumlane
  • Kogemustega foorumlane
Huvitav ma näe teema all kohta, kus oleks kirjutatud Tühista tellimus. Ega see ei ole äkki Lõpeta jälgimine? Või see ei ole see?

Toomas

Eestis sõitnud rongid 22.01.2017 22:19 #922

• admin
  • admin avatar
  • Pole saidil
  • Administraator
  • Administraator
Küsimuse sisu jääb arusaamatuks. Mis tellimust Sa lõpetada tahad? Jälgimine peaks tähendama teadete saatmist Sinu postkasti iga uue postituse lisandumisel foorumisse.

Rongimees Einar

Eestis sõitnud rongid 23.01.2017 06:12 #924

• toomasherp
  • Pole saidil
  • Kogemustega foorumlane
  • Kogemustega foorumlane
Nojah, siis ma sain asjast lihtsalt valeti aru.

Üks asi, mida olen võhikuna märganud rongimudelite juures, et osad on digitaalsed, osad analoogid. Mõne rongi komplekti puhul on öeldud, et PC puudub? See käib siis digitaalsete kohta muidugi. Kas PC all mõeldakse rongiga kaasas olevat tarkvara?

Muuseas, see on üks minu lemmikumaid rongimudelismiga seotud videosid, mida olen näinud ja muidugi eriti vahvaks teeb selle taustamuusika.

Viimane muutmine: lisas toomasherp.

Eestis sõitnud rongid 23.01.2017 22:29 #927

• admin
  • admin avatar
  • Pole saidil
  • Administraator
  • Administraator
Tarkvara rongiga kaasa ei panda, aga asju, mis nö erandina puududa võib, on üksjagu. Palju rongikomplekte on ilma rööbaste ja juhtimisseadmeteta ja mõned digi-mudelid on ilma dekoodrita (samas võib olla tootja poolt paigaldatud soundi-dekooder). Reeglina käib komplektide juurde ka üksikosade kirjeldus. Kõige targem ongi uurida neid - sealt on siis selgelt näha, et mis puudu.

Rongimees Einar

Eestis sõitnud rongid 24.01.2017 04:40 #930

• toomasherp
  • Pole saidil
  • Kogemustega foorumlane
  • Kogemustega foorumlane
Huvitav, kas Tartu Mänguasjademuuseumis on võimalik näha mudelronge? Käin aeg-ajalt Tartus.

Eestis sõitnud rongid 24.01.2017 07:39 #931

• Soobel
  • Soobel avatar
  • Pole saidil
  • Vana tegija
  • Vana tegija
  • Sind on tänatud: 45
Ei saa öelda, et siin esimest korda õue/aiaraudteedest räägitakse, kuskil siin on isegi video mul aiaraudtee sõidust olemas.

Mis ma kosta oskan. 45mm hakkab vist Eestis juurduma, kuulu järgi on neid ostetud ehk et kellelgi kuskil rongid sõidavad ja on olemas, aga tegijad on "kapis" või "kivi all."
Ise plaanin kah uuesti alustada ja seda 45mm peal, aga mõõtkavaks saab olema hoopis 3e ehk IIIe ehk 750mm kitsarööpmeline 1/16 mõõtkavas.

Ülesvõetav aiaraudtee on jama. Sest ta käitub nagu pärisraudtee ehk selle loodimine ja ballastimine üles pannes võtab pool päeva ja ikkagi on sellised juhtumid sagedased.

Ehk et vaja on kõva tammi ja et raudtee sellel aastaringselt kinni oleks. Mis omakorda tähendab, et raudtee peab olema nii tugev, et pealeastumised ja kasside-koerte kraapimised andeks annab. Enamasti nii on kah.

Kaks mõõtkava on Eestis veel: 1/10 kitsas aururaudtee laiusega 75mm teeb ja toimetab Otepää lähedal. Samuti Tallinnas ka 1/17,5 mõõtkavaga laiarööpmeline, millega tegelevad Ants Nuut ja Arno Vakker ja kus kah senised liikurmasinad on vaid tule ja auru pealt käinud.

Eestis sõitnud rongid 24.01.2017 22:52 #934

• admin
  • admin avatar
  • Pole saidil
  • Administraator
  • Administraator
Toomasherp saab sellise vastuse.

Rongimees-punkt-ee kodulehe peamenüüs (pikk riba vahetuvate piltide all) on nupp pealkirjaga "Maketid+" ja esimene jaotus selle all "Tartu Mänguasjamuuseumi maketid". Seal on juttu ja ülesjoonistatud plaanid kolmest maketist. Praegune töötav süsteem on siis kolmas ja kaks eelmist on osake ajaloost. Galeriis (sisenemine jällegi läbi peamenüü) on näha ka pilte neist kõigist. Seega on Tartu Mänguasjamuuseumis mudelrongid olemas juba üle 20-ne aasta ning mina olen ka Mänguasjamuuseumi rongimees (töövõtulepinguga). Tutvu siis kõigepealt veebilehe materjalidega ja järgmine käik läheb juba muuseumi. Ootame. Heal juhul (etteteatamine + sobiv vaba ajahetk) võin tulla ka ise kohale.

Soobelile teatan, et pidasin silmas elektriliste õueraudteede teemat. Klassikalise õueraudteede (45mm) rööpad on suure koodiga (mõõtudega) ning igasugustele ilmastikuoludele vastupidavad. Neid õhtul karpi tagasi ei panda. 16,5mm rööpad on aga rohkem tubaseks kasutamiseks mõeldud ning nende vihma kätte jätmine on küsitav. Arvestama peab ka ringi suurusega. Tubasel stardikal läbib rong ringiga 2,5 - 4 meetrit, õue ringid hakkavad kusagil 20-st meetrist. Lisaks rööbastele läheb vaja ka üksjagu palju paralleelselt ühendatud toitejuhtmeid. Mõtlemise koht ja vajadus on täiesti olemas.

Rongimees Einar

Eestis sõitnud rongid 04.04.2018 20:43 #1375

• Soobel
  • Soobel avatar
  • Pole saidil
  • Vana tegija
  • Vana tegija
  • Sind on tänatud: 45

Eestis sõitnud rongid 04.04.2018 21:13 #1376

• toomasherp
  • Pole saidil
  • Kogemustega foorumlane
  • Kogemustega foorumlane
See GoRail on vahva! Kust see on saadud?

• Lehekülg:
  • 1
Lehe loomiseks kulus: 0.212 sekundit
Kasutatav tarkvara Kunena Foorum