Tere, Külaline
Kasutajanimi: Parool: Pea meeles
Raam, maastik ja taristu

Raami ehitamine, materjalid, alusmaastik, maastik, kattematerjalid, teed ja tänavad, linn ja küla, hooned, ehitised, rajatised, tehnoseadmed, lisavidinad.
  • Lehekülg:
  • 1
  • 2
  • 3

TEEMA:

Muru tegemine 24.05.2016 08:34 #580

  • Soobel
  • Soobel avatar Teema autor
  • Pole saidil
  • Vana tegija
  • Vana tegija
  • Postitusi: 311
  • Sind on tänatud: 57
Pehme, MUUPS! - Karrvane!

Sai siis mudelipoest Nochi Grass Masterit laenatud ja muruga improviseeritud. Taktika tundus õige olevat: pind oli alt ebamääraselt pruuni ja tumerohelise spray värviga üle lastud nagu sõjaväemasin. Tundus olevat õigustatud nipp, kuna siit-sealt jäi aluspind paistma. 12mm muru oli veits pikk ka. Sellega sai raudtee äär tehtud (pole küll siin kaadris..) Aga pärast sai seda 6mm segi pandud, algul 6-st rohkem, pärast 12 rohkem ja järk järgult ja nii on majadetagune raudteeni järjest pikema muruga.

Niisiis..
1) Igal pool kästakse PVA veega pooleks segada. Miks? Ma panin toorelt pudelist ja hõõrusin näpuga laiali.. Või jäävad karvad vedelamasse paremini kinni?
2) Otsisin siit saidilt muruagregaadi tegemise õpetust, aga ei leidnud. Kuluks siia teemasse ära selline link.
Lisatud failid:

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Muru tegemine 24.05.2016 12:53 #581

  • admin
  • admin avatar
  • Pole saidil
  • Administraator
  • Administraator
  • Postitusi: 615
  • Sind on tänatud: 53
Veega lahjendamine teeb liimikihi pehmemaks, st et hilisema võimaliku ümberehituse või paranduste tegemise ajal saab olema lihtsam. Teine põhjus on veel - lahjendatud liimi saab laotada suurematele pindadele prits-pudeli abil.

Lingid isetehtud Grassmasteri juurde olid kunagi ka minul olemas, aga eks hakkas see värk vist tootjale närvidele käima. Igatahes on kõik saksakeelsed (Euroopa) õppevideod Youtubest kustutatud. Ameerika levikanalitele Eurooplaste hammas aga peale ei hakka ja nii on mitu artiklit erinevate "Murumeistrite" tegemiseks üleval veebikirjas "Modell Railroad Hobbyist". Seega otsi "Selgitavad lood" -> "Model Railroad Hobbyist" -> "Tee ise". Sealt leiad viited väljaande numbritele. Edasi leiad "Link" alt "Lingikogu" -> "Veebilehed ja ajakirjad" -> link väljaandele. Avalehel on nupp "Back Issues" ehk siis varasemad numbrid. Mine sealt sisse ja otsi vajalikud väljaanded üles. Kui ajakiri veebilehel avaneda ei taha, siis laadi alla (pdf) ning uuri edasi juba kodustes tingimustes.

Rongimees Einar.
Minu kogemus - HO, TT - DC analoog - makett - BTTB rööpad, Fleischmann-Profi rööpad - arvutiprogramm Anyrail (teedeplaani ja skeemide joonistamiseks).

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Muru tegemine 10.07.2016 17:37 #603

  • tunturi
  • tunturi avatar
  • Pole saidil
  • Foorumi guru
  • Foorumi guru
  • Postitusi: 365
  • Sind on tänatud: 50
Tegelikult üldse peaks olema siin erinemate murude näidiseid koos konkreetse tootekoodiga-muidu poes vahid nagu tola pilti,aga kuidas välja hakkab nägema,seda ei tea keegi täpsemalt öelda.Kas matile saab normaalselt näiteks tee juurde `` valada`` või tuleb tee osa välja lõigata mati kõrguseni tasapind üles tõsta ja siis metsarada sinna kleepida juurde?Ja ega neid sadu lehekülgi linke pole aega tänapäeval kellelgi lugeda et õpetust saada,just siin foorumis peaks kiireid õpetusi saama,eriti neilt kes on jubaasjaga hästi kursis.
GE ja EMD veeremi fänn

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Muru tegemine 10.07.2016 20:49 #607

  • admin
  • admin avatar
  • Pole saidil
  • Administraator
  • Administraator
  • Postitusi: 615
  • Sind on tänatud: 53
Tuttav mure - 8 aastat tagasi olin samade küsimustega hädas. Praegu võin jagada mõningaid tagantjärgi tarkusi.

Üks asi, millele reklaampildid vastust ei anna, on murude käitumine valguse käes (neeldub või peegeldub). Reeglina on murud arvestatud standartsele toavalgusele. Mänguasjamuuseumi maketil on tugev kohtvalgustus (sellist kasutatakse vahel ka kodumakettidel) ja nii mõnedki reklaami järgi sümpaatsed toonid osutusid mittesobivaiks.

Üldiselt on mõnusalt maheda värviga Nochi purud, mis aga kahjuks juba mõne aasta jooksul oma värvid ära kaotavad (roheline muutub luitunud kollaseks ka siis, kui päikese valgust ei saa). Selle eest on ajale vastupidavad Falleri Premium-sarja murud (sisuliselt erineva suurusega tupsmaterjalid). Miinuseks on aga liiga tugevad ja sügavad (kunstlikud) toonid.

Murumattidega puutusin kokku 30 aastat tagasi, kui omale TT-kodumaketti kokku panin. Usun, et ega palju muutunud ei ole. Tol korral lõikasin tõepoolest nö matile teed sisse ja tulemus oli hea. Metsaraja jaoks võib proovida matilt roopajälgede jagu maha kraapida. Päris peale valamine head tulemust ei anna. Küll võib matile põõsaid, lilli või ka elektrostaatilist muru peale lisada. Minu kogemuste järgi saavad need matid ja PVA omavahel väga hästi läbi.

Foorumi üks praegusi probleeme on küsijate vähesus ja tagasihoidlikus. Seepärast ka vähe soovitusi ja praktilisi kogemusi siit praegu leida on. Siinkohal siis minu tervitused uuele foorumlasele Tunturi, kes keset hapukurgi hooaega foorumile elu sisse tõi.

Rongimees Einar.
Minu kogemus - HO, TT - DC analoog - makett - BTTB rööpad, Fleischmann-Profi rööpad - arvutiprogramm Anyrail (teedeplaani ja skeemide joonistamiseks).

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Muru tegemine 11.07.2016 08:48 #608

  • Soobel
  • Soobel avatar Teema autor
  • Pole saidil
  • Vana tegija
  • Vana tegija
  • Postitusi: 311
  • Sind on tänatud: 57
Ma vist püüaks ka murumatil raja jagu karva maha kraapida ja mingise liivalaadse puru asemele liimida. Ise proovisin teede-radade jaoks pruuni saepuru (oli justkui sama fraktsiooniga, mis roheline saepurumuru, ainult et pruun) aga teeraja jaoks oli see liiga teraline. Eemalt vaadates ilus, nina vastu pannes aga võinuks parem olla.
Siin on lähedalt näha see pruun saepuru trepi ees ja ümberringi 5mm tavaline liimitav muru:



Ehk et see tavaline puistatav muru pole eriline asi, samasugune nagu murumati peal. Ehk et staatiline muru on ikka hoopis midagi muud.

Ja murualuse maastiku värvimiseks soovitan: tavalised matid aerosool akrüül värvid. Tumeroheline ja pruun. Maastik sellega suvaliselt üle lasta nii et tulemus laiguline nagu kaitseväe vorm. Ok, mitte päris suvaliselt, teede alla lasin ikka pruuni mitte rohelise. Aga väga lihtne oli ja väga abiks.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Muru tegemine 12.07.2016 13:11 #611

  • tunturi
  • tunturi avatar
  • Pole saidil
  • Foorumi guru
  • Foorumi guru
  • Postitusi: 365
  • Sind on tänatud: 50
Ikkagi ilma murugeneraatorita pole mõtet aega raisata sest seda tulemust lihtsalt käsitsi ei saa. Kas keegi laenutab seda ja mis hinnaga või lööme kaed ja soetame kamba peale. 121 EUR koos saatmisega saksast kolme sõelaga. 112 EUR kahe sõelaga.
GE ja EMD veeremi fänn

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Viimane muutmine: lisas tunturi.

Muru tegemine 12.07.2016 19:04 #615

  • Soobel
  • Soobel avatar Teema autor
  • Pole saidil
  • Vana tegija
  • Vana tegija
  • Postitusi: 311
  • Sind on tänatud: 57
Ma ilmselt teen omale ise. Minutilise googeldamisega leidsin sellise nipi näiteks:

modeltrains.about.com/od/Scenery/ss/Buil...-Scenery.htm#showall

Põhimõte näikse väga lihtne olevat: elektrostaatilise sääsetapja üks poolus ühendatakse sõelaga ja teisele jäetkse pikem traat krokodilliga, et see maketi külge ühendada, võimalikult lähedale murupanemise kohale. Mina paneks sinna nõela, mida maketi pinda torgata. Muru ilmselt pannakse siis selle teesõela sisse ja raputatakse sealt kohale. Ma ilmselt nii prostat teesõela ei kasutaks, otsiks ikka mingise plastpurgi muru jaoks, teeks augu põhja või korgi sisse ja paneks sõela sinna ette. Millaski vaatasin neid videoid ja seal oli mitmesuguseid lahendusi. Mulle meeldis variant, kus see kõrgepingegeneraator jäeti eraldi nii, et üks juhe läks murupurgi sõela külge ja teine siis maketi külge ja raputati ainult murupurki. Mina kasutasin Nochi originaal grassmasterit ja... Minu arust oli see pigem ebamugav. Ta oli nagu 70-ndate hiina plekist taskulamp, millel kohvipurk ees. Kõik see krempel loksus muru raputades, seega hoidsin kahe käega, kuna kartsin, et läheb katki ja pean kinni maksma.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Muru tegemine 12.07.2016 21:09 #620

  • admin
  • admin avatar
  • Pole saidil
  • Administraator
  • Administraator
  • Postitusi: 615
  • Sind on tänatud: 53
Minul on see isetehtud kärbsepiitsast murumeister olemas. Kasutan standardset köögitehnikat ehk metallsõela. Muru hulk, mis sinna puistamiseks mahub, on piisav aga häiris tugevalt see vales suunas (üles) lendlev muru - minas oli veel mitu tundi tunda. Seega purk võib ju olla aga kaanekene peab olema. Kui järgmine kord kasutama hakkan, mõtlen ka kaane välja. Noch´i seadme loksumisvõime on üllatus, oleks oodanud paremat taset.

Rongimees Einar
Minu kogemus - HO, TT - DC analoog - makett - BTTB rööpad, Fleischmann-Profi rööpad - arvutiprogramm Anyrail (teedeplaani ja skeemide joonistamiseks).

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Muru tegemine 12.07.2016 21:17 #621

  • Soobel
  • Soobel avatar Teema autor
  • Pole saidil
  • Vana tegija
  • Vana tegija
  • Postitusi: 311
  • Sind on tänatud: 57
Pole välistatud, et konkreetne Nochi apastraat oli ohtrast kasutamisest logu - mudelipood laenutas seda mulle ja pole välistatud, et see on ka varem palju kordi laenatud olnud.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Muru tegemine 13.07.2016 12:44 #624

  • Soobel
  • Soobel avatar Teema autor
  • Pole saidil
  • Vana tegija
  • Vana tegija
  • Postitusi: 311
  • Sind on tänatud: 57
Paar lähivõtet murust ja rvärvitud rööbastikust. Raudtee vahetusse äärde kleepisin tavalise krussis mittestaatilise muru, esiplaanil on näha 12mm kõrge staatiline muru. Raamatukogupuu suunas võetud kaadris on esiplaanil 12mm, kaugemal 12 ja 6mm läbisegi ja päris majade juures mittestaatiline tavaline muru.

Edit: Failide lisandamine ikaldus miskipärast, seega tuli mujale üles lasta ja siia linkida...



Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: Traatsaba

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Viimane muutmine: lisas Soobel.

Muru tegemine 23.07.2016 19:14 #661

  • tunturi
  • tunturi avatar
  • Pole saidil
  • Foorumi guru
  • Foorumi guru
  • Postitusi: 365
  • Sind on tänatud: 50
Kas on kellelgi kokkupuudet Nochi "dekormoos"-iga ehk värvitud samblaga? See et ta haiseb pakist väljavõtmisel seente järgi on üks,kuid nüüd nädala peale maketile liimimist,hakkas ühte sorti vaevama niiskus-nagu õhust korjaks samblik vett ja seetõttu muutub "põõsastik" ise hästi märjaks ja vajub lötsi, Kuidas kaitsta märgumise eest?
GE ja EMD veeremi fänn

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Muru tegemine 23.07.2016 21:41 #662

  • admin
  • admin avatar
  • Pole saidil
  • Administraator
  • Administraator
  • Postitusi: 615
  • Sind on tänatud: 53
Piko ja Busch´i kunstsamblaga olen tegemist teinud küll aga minu kogemus on Sinu kirjeldatule täpselt vastupidine. Pakist väljavõttes on keskmiselt niiske ja pehme ja juba aasta peale kohale asetamist kuivik, 3-4 aastaga aga juba pudenemis-kuiv (st mitte puutuda). Siin on asi lihtne - Mänguasjamuuseumi ruumide õhk on palju kuivem, kui normaalne toaõhk.

Ütled, et ainult üks sort (värv) kogub endasse õhuniiskust. Sellest järeldan, et vähemalt selle sordi baasmaterjaliks pole keemiatoode, vaid mingi looduslik sammal (reeglina Islandi sammal). Aastad on mind ennast Noch´i kvaliteedi suhtes ettevaatlikuks teinud ´- liiga palju kehva toodangut. Mida soovitada? See niiskuse koguja tuleb muidugi ära võtta. Võrdluseks proovi ka teiste firmade samblikke - ehk on need kvaliteetsemad. Ega mingit mõistlikku alternatiivi neile ju ka ei ole.

Rongimees Einar.
Minu kogemus - HO, TT - DC analoog - makett - BTTB rööpad, Fleischmann-Profi rööpad - arvutiprogramm Anyrail (teedeplaani ja skeemide joonistamiseks).
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: tunturi

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Muru tegemine 24.07.2016 18:29 #663

  • Soobel
  • Soobel avatar Teema autor
  • Pole saidil
  • Vana tegija
  • Vana tegija
  • Postitusi: 311
  • Sind on tänatud: 57
Kuskil (Äkki militaaris?) soovitasid keskid metsast põdrasammalt tuua ja see glütseriinis läbi leotada. Pidi hea saama. Ma siis mõtlesin, et glütseriinile võiks värvaine sisse segada ja saaks veel parem. Karp põdrasamblaga on olemas aga asja eneseni pole jõudnud veel. Äkki on siin foorumis kellelgi kogemusi?

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Muru tegemine 24.07.2016 22:20 #664

  • admin
  • admin avatar
  • Pole saidil
  • Administraator
  • Administraator
  • Postitusi: 615
  • Sind on tänatud: 53
Soovituse tegi meie kaasfoorumlane Vana, aga tänaseks on see kirjatükk millegipärast kadunud. Nüüd pole midagi muud kui paluda, et Vana, ole hea mees, pane see õpetus veelkord üles või viita selle asukohale foorumis (hetkel tõepoolest ei leidnud).

Rongimees Einar
Minu kogemus - HO, TT - DC analoog - makett - BTTB rööpad, Fleischmann-Profi rööpad - arvutiprogramm Anyrail (teedeplaani ja skeemide joonistamiseks).

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Muru tegemine 25.07.2016 16:49 #665

  • Vana
  • Vana avatar
  • Pole saidil
  • Noor foorumlane
  • Noor foorumlane
  • Rongist lennukini
  • Postitusi: 30
  • Sind on tänatud: 1
Tere!

Tegelikult on see väike õpetus täiesti olemas: #259 10.02.2015.

Vaatamata tema lühikesele elueale (oleneb muidugi ka keskkonnast), on ta üks meie oludes parimaid ja kõigile kättesaadavamaid lahendusi minu meelest.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Muru tegemine 25.07.2016 21:10 #666

  • admin
  • admin avatar
  • Pole saidil
  • Administraator
  • Administraator
  • Postitusi: 615
  • Sind on tänatud: 53
Üles leidsin. Üks teemasid (lõpupoole) on "Kasulikud lingid" -> Link isetehtud puude ja põõsaste juurde -> viimane postitus.

Rongimees Einar
Minu kogemus - HO, TT - DC analoog - makett - BTTB rööpad, Fleischmann-Profi rööpad - arvutiprogramm Anyrail (teedeplaani ja skeemide joonistamiseks).

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Muru tegemine 20.08.2016 09:07 #719

  • pärnuveix
  • pärnuveix avatar
  • Pole saidil
  • Noor foorumlane
  • Noor foorumlane
  • Postitusi: 21
  • Sind on tänatud: 1
Mina tegin alguses(aasta või poolteist tagasi) muru selliselt, et saagisin peenikeste hammastega vukssaega kõvemast puust kettaid ja kogusin saepuru kokku. Seejärel liimisin pinnale ja lõpuks värvisin. Värvina kasutasin humbroli rohelisi värve ja lahjendasin thinnersiga. Saepuru imab ilusti selle vedeliku sisse ja tulemus oli suht tõetruu. Suuremate pindade puhul on odavam osta rohelist pinoteksi ja kasutada elektrisaagi.
Teeradadele puistasin teeradadelt kotjatud liiva, millest jämedam välja sõelutud. Ainus asi on liimiga. Pvad ja lahjendatud pvad ei saa kasutada sest liiv imab liimi sisse ja kuivanud peast näeb märg välja. Ehk midagi silikonliimi taolist,mis ei ole vedel.
Ja lisaks veel et killustikku avastasin puhtjuhuslikult. Tänapäevasel ruberoidil on selline peenike hall puruliht, millest osa annab harjaga maha pühkida. Muidugi eraldi tõrvapappi ostma ei hakka aga kui kellelgi võimalus siis hea nipp.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Viimane muutmine: lisas pärnuveix. Põhjus: täiendasin veidi

Muru tegemine 20.08.2016 14:36 #720

  • tunturi
  • tunturi avatar
  • Pole saidil
  • Foorumi guru
  • Foorumi guru
  • Postitusi: 365
  • Sind on tänatud: 50
Jänkid teevad teeraja ikka liimiga kuid värvivad hiljem üle. Mere äärest tooge liiva ja lapikuid kive- sobivad suurepäraselt.
GE ja EMD veeremi fänn

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Muru tegemine 19.01.2017 18:30 #900

  • tunturi
  • tunturi avatar
  • Pole saidil
  • Foorumi guru
  • Foorumi guru
  • Postitusi: 365
  • Sind on tänatud: 50






Muru tegemiseks tellige nüüd Hiinast grassmaster-30EUR-i ringis. Tegelikult mul nüüd hoopis järgmine küsimus-Busch valmistab igasugust põõsaste valmistamise kama ja nüüd dilemma-kui kleepimiseks sobib ideaalselt Moment transparent aerosoolvärv siis millega liimitud materjal fikseerida et pudenema ei hakkaks? Tegin oma esimese mooduli natuke värvikamaks aga kardan et pudeneb õige pea maha sinna kleebitu.Kõiksugu saksa FIX-e olen proovinud.ei kinnitu.Alumisel pildil hästi näha et kleepimisel allapudenev materjal on ka horisontaalis perfektne .
GE ja EMD veeremi fänn
Lisatud failid:

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Viimane muutmine: lisas tunturi.

Muru tegemine 19.01.2017 22:27 #903

  • admin
  • admin avatar
  • Pole saidil
  • Administraator
  • Administraator
  • Postitusi: 615
  • Sind on tänatud: 53
Ise ma igasugu hästi reklaamitud spets-liime väldin, sest nende liimimis-omadused on alla igasugu arvestust. Tunnistan vaid valget liimi ehk PVA-d. Kui vaja, panen originaal-konsistentsis, kui vaja, lahjendan. Mänguasjamuuseumi maketil algab pudenemine 3-4 aastat peale liimimast ja põhjuseks pole liim, vaid materjali enda kuivamine tolmuks.

Rongimees Einar
Minu kogemus - HO, TT - DC analoog - makett - BTTB rööpad, Fleischmann-Profi rööpad - arvutiprogramm Anyrail (teedeplaani ja skeemide joonistamiseks).

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Lehekülg:
  • 1
  • 2
  • 3
Lehe loomiseks kulus: 0.112 sekundit
Kasutatav tarkvara Kunena Foorum