Tere, Külaline
Kasutajanimi: Parool: Pea meeles
Minu makett

Idee ja teostus, küsimused, soovitused, kommentaarid, maketiehitaja päevik.

TEEMA:

Õnnematsi külaraudtee (HOe) 22.06.2022 20:38 #2410

• admin
  • admin avatar Teema autor
  • Pole saidil
  • Administraator
  • Administraator
  • Sind on tänatud: 41
Koduse keemiakombinaadi probleemiks on ruum, kus neid aineid hoida ja kokku segada. Nii-õelda elutoa tingimustes on valmissegu kasutamine siiski õigem, hinnale vaatamata ja ausalt öeldes, ega seda kraami nüüd liitrites ka ära ei kulu. Ühest 50ml pudelist jagub mitmeks aastaks. Ärimehed muidugi teavad, millega raha välja meelitada, aga kõike ei ole ka mõistlik alati koduselt teel tegema hakata.

Rongimees Einar
Minu kogemus - HO, TT - DC analoog - makett - BTTB rööpad, Fleischmann-Profi rööpad - arvutiprogramm Anyrail (teedeplaani ja skeemide joonistamiseks).

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Õnnematsi külaraudtee (HOe) 23.06.2022 08:20 #2411

• Ivar S.
  • Ivar S. avatar
  • Pole saidil
  • Vana tegija
  • Vana tegija
  • Sind on tänatud: 33
Ega ma mõelnudki et peaks koju keemiakombinaati sisse seadma hakkama :).
Idee oli rohkem selles et vähemalt sama head, kui mitte paremat kraami saab kohapealt tegelikult odavamalt.
Endal mul on veeremi ja raudtee hooldamise jaoks kokku kolm suuremat pudelit ja üks pisike kulku (elektrit juhtiv õli; ei ole pildil)

Suures aerosoolpudelis on teflonõli (kui pelgalt veeremi määrimiseks kasutada, siis on "isa east ja poja põlvest," aga kodus on ka muid asju mis määrimist vajavad), väikeses elektroonika pesuvahend (seda kulub suhteliselt palju, kasutatuna ostetud veduritel on enne uuesti ekspluatatsiooni võtmist soovitav mootorid-reduktorid korralikult puhtaks pesta), pritspudelis on rasvaeemaldi (isopropüülalkohol; natuke mikrokiudlapile ja rööbas üle).
Koledad ja veel koledamad h0 elektrivedurid; ČSD; Piko SmartControl, ESU ECoS2.1
Pühakirjas seisab: "Palehigis pead sina oma igapäevase mudelraudtee nimel rügama!"
Lisatud failid:

Viimane muutmine: lisas Ivar S..

Õnnematsi külaraudtee (HOe) 27.06.2022 21:29 #2414

• admin
  • Pole saidil
  • Administraator
  • Administraator
Mina rööbaste puhastamiseks lapikesi jm ei kasuta, mõlema maketi jaoks (16,5mm ja 9,0mm) on mul "Tidi Track" komplektid, seega kasutan erinevaid puhastuspatju. Muuseumi maketil on pikad tunnelid ja mõnele kohale saabki ligi vaid varre otsa torgatud patjadega. Pruugitud veerem on asjad, millega ma ei tegele (Muuseumi ringidel saab tuttuuest väga ja lootusetult pruugitud mudel mõne aastaga ja siis tuleb jälle uued osta). Küsimus on selles, et makett töötab vähemalt 5 päeva nädalas, ilma, et hooldav inimene juures viibiks. See on hoopis teine tase ja teistsugused nõuded nii rööbastele kui ka veeremile. Küll on Sinu tähelepanekud ja soovitused väga head ja vajalikud neile, kes ehitavad ilma tunneliteta ja suure rööbastikuga kodumaketti - siis on Sinu pakutud vahendid ja tehnoloogia ilmselt õigemad.

Rongimees Einar
Minu kogemus - HO, TT - DC analoog - makett - BTTB rööpad, Fleischmann-Profi rööpad - arvutiprogramm Anyrail (teedeplaani ja skeemide joonistamiseks).

Õnnematsi külaraudtee (HOe) 27.06.2022 21:33 #2415

• admin
  • Pole saidil
  • Administraator
  • Administraator

17 puud (5 kaske, 6 6-harulist ja 6 erinevat) on valmis. Et ma uusi pikendusjuhtmeid lammutada ei raatsinud ja vanad olid juba puude sisse mahutatud, siis ostsin nende puude tarvis rohelise kattega sidumistraati. Kahe pooli peale oli kokku 80m materjali ja kõik kulutasin ära. Poemehele (Handymann) andsin kokku 1,98€. Kuni 11 cm kõrguste puude jaoks on materjal piisavalt jäik ja kahest hästi kokku keerutatud traadist piisab külgokste jaoks täiesti.

Laste 4-jalaga taburet on geniaalne leiutis ja just selle abil tegin kõigepealt mõned olulised konstruktsioonilised muudatused ja lõppkokkuvõttes siis ka kõik need puud. Kui tõmmata traat ümber tabureti jalgade, saame jupi pikkusega 104cm. Pooleksmurdmisel on tulemuseks 52cm pikkune oksaks sobiv traadipaar. Murdes selle omakorda pooleks, tekib 26cm pikkune traadipunt, mille murdekoha keerutan vastavalt vajadusele, kas juurteks või tüveks. Olenevalt okste hargnemisest saab puu kõrgus olema vahemikus 8-11cm.

Seekord tegin siis puud sisuliselt ühest pikast traadijupist ja määravaks sai traadi pikkus ehk keerdude arv. Mitme haruga puude jaoks läks vaja 6 keerdu, teiste jaoks 2,5 kuni 4 keerdu (proovisin erinevaid variante). Looduses on väga palju mitme tüvega puid, paraku vabrikutoodete seast me selliseid ei leia ja ka kõikvõimalikud õpetussõnad Youtubes ja foorumites lähevad sellest teemast mööda. Kiusatus mõned sellised siiski oma maketile ära teha, oli vastupandamatult suur ja …. välja mõtlesin! Trikk on selles, et lühike tüveosa tuleb peita „pinnase“, ehk vahtplasti sisse ja hargnemine toimub praktiliselt ühelt kõrguselt. Juured (ja vahel ka osa tüvest) tuli igal juhul lõiketangidega ära kärpida ja et sellele ei järgneks üleüldist lagunemist, siis immutasin kõik mitme tüvega puude alumised osad läbi … kiirliimiga.

Seekordne puude tegemine õnnestus ka katmise kohapealt paremini. Eelmise partii tegemise ajaks oli ….Lippes Noch´i pihustiga pudel läbi müüdud ja seega üritasin kasutada neid, mida Eesti kaubandus pakub. Nende puude tegemise ajaks oli ka see tõeliselt õige pihustiga pudel käes ja erinevus (nii töös kui tulemuses) on suur!

Omaette hämmastav teema on see, et suur hulk purke ja pudeleid sai täpselt tühjaks just nende puude tegemise ajal. Kõigepealt said õigel ajal tühjaks lateksi purk ja akrüül-laki pudel, esimese kihi aerosool-liimi jagus peaaegu kõigi puude jaoks ja järgmiste kihtide liimi samuti (asenduseks kasutasin lahjendatud staatilise muru liimi ja see toimis). Oliivirohelist aluskihti jagus üldse vaid 4 6-harulise puu jaoks ning tumerohelise lehestiku purk sai tühjaks täpselt nii, et 5 kaske said peale heledama rohelisega lehed.

Idee järgi peaks tehniline progress iga uue sammuga meie elu paremaks ja kvaliteetsemaks tegema, aga selle pildi pealt nii küll ei paista – LED-solk-valgus on teinud korralikud värvimoonutused ja saamatu pildimasin (nutikas telefon pidavat olema), ei saa kuidagi fookust õieti paika. Maketil näeb see siiski kõik väga hea välja ja 7 puud, mis sood nüüd ümbritsevad, varjutavad ära järsuvõitu kaldaääred.

Maketi keskmine osa sai ka natuke „rohelist massi“ juurde ja see tuli muidugi kasuks, sest häiriv suuruse vahe (külapood versus elumajad) enam tähelepanu endale ei tõmba. Esiplaanil asuv kask on nüüd ka uue kohapeal, ehk 3-4cm teepoole nihutatud (väike hoov on vaatamisväärsusi täis).
Lisatud failid:

Õnnematsi külaraudtee (HOe) 28.06.2022 21:14 #2420

• admin
  • Pole saidil
  • Administraator
  • Administraator

Mõned postitused tagasi panin üles pildi karbitäiest detailidest, koos selgitusega, et sellest saab tulema üks pikk piirdeaed. Nüüd läks siis aiategu lahti ja hetkel on juba hulk tööd ka ära tehtud. Aiapostide pikkus on maastiku järgi täpseks korrigeeritud ning siis ka „maasse“ sisse liimitud, samuti on külge liimitud kõik aialippide kinnitamiseks vajalikud põiklatid.

Piirdeaed ümber selle majapidamise oli mul plaanis juba algusest peale, lihtsalt tundus, et ilma aiata jätab majaümbrus ebamäärase mulje. Ega ma nende aedadega väga laiutama ei kipu – 3-st küll (lisaks töökoja platsi võrkaiale tuleb jupike ka ühe foonimaja juurde).

Aia kogupikkus on oma pool meetrit ja esimese tööpäeva lõpuks oli pea paarikümne sentimeetri jagu aialippe ka kinni liimitud (maja nurgast kuni kaevu taha välja).

Teise päeva lõpuks oli kogu eesmine aiaäär ja üle poole tagumisest lippidega „üle löödud“.

Kui palju siis kolmandaks päevaks jäi, on pildilt kenasti näha. Aed saigi just selline, nagu lootsin. Legendi järgi on see ehitatud väga ammu ja aegade jooksul on seda oma 10-15 korda ka parandatud. Töid tehti muidugi materjaliga, mis parasjagu kätte juhtus ja nii, nagu haamrioperaatori oskused ja võimed parasjagu võimaldasid.

Kolmanda päeva lõpuks hakkas majapidamine oma õiget nägu minema (lisandunud on kaev ja saemehe ootel kasepalgi virn). Nipet-näpet lisandub aja jooksul ikka, aga hoovi miinimumprogramm on hetkel täidetud 100%.
Lisatud failid:

Õnnematsi külaraudtee (HOe) 30.06.2022 21:22 #2421

• admin
  • Pole saidil
  • Administraator
  • Administraator

Nüüd algab uus teema, mida jätkub lausa mitme postituse jaoks (on talvepuude tegemise ja ülelugemise aeg). Saunaga maja hoovis on hetkel töö veel pooleli (näiliselt muidugi). Osa puid on juba lõhutud ja varjualusesse riita pandud ning mõned halud ja pakud ootavad oma järge lõhkumispaku juures. Ilmselt on paus hetkeline, sest isegi kirves on jäetud lapiti paku peale. Tagapool on saepukk, mille ühe „sarve“ otsas ripub vibusaag. Selge – akna alla kogutud lauahunnik saab ka varsti küttepuuks. Lauahunniku idee on samalt tootjalt (Model Scene), kelle katusealused, puuriidad, pakud, saepukk ning saag ja kirves tehtud. Mingi näpuotsatäis saagimist ootavaid laudu oli laser-cut komplektiga kaasas.. Arvasin, et neid on vähevõitu ja lõikasin saelaudadeks kõik selle firma vabad tooteraamid. Tõsi, need said väheke suurema ristlõikega ja see oli hea, sest just nendest ma selle virna kokku liimisingi (meetri kauguselt vaatamiseks olid originaalid liiga kribud). Teadagi, et vanade laudade hulgas on ka selliseid, mis mingist seinast välja lammutatud ehk siis värvilised (selles hunnikus on mitut värvi lauad täiesti olemas).

Sama hoov, aga veidi teise nurga all. Nüüd on esiplaanile tõusnud kasepalkide virn ja taga on muutunud nähtavaks ka vana kaev. Päris eesääres (all vasakul) võib ära tunda detaile pesupäeva nimelisest ministseenist. Ka selle hoovi peale lisandub aja jooksul kindlasti mõni uus detail, aga hetkel on ka siin miinimumprogramm täidetud 100%.

Külapoe vasaku hoovi lahendus tekkis sellisel kujul sõna otseses mõttes viimasel hetkel, sest algusest peale oli plaan liimida 3 puuriita maja teise otsa juurde. Miski jäi siiski proovipaigutuse aeg häirima ja nüüd, kui liimimiseni jõudsin, proovisin naljaviluks ka siia, kuuri otsa. Head naljad naljalt ei unune!

Selle pildiga algab puuriitade teema uus lehekülg. Karbis on kokku 50 kunsti poest ostetud käsitööpulka (l = 150mm, d = 5,0mm). Pildi ülemises osas on need 20, mis esialgu veel tervelt alles jäi, alumised on aga need, mis värvitud puukooreks (mitu erinevat tooni) ja seejärel lõigatud lõhkumist ootavateks pakkudeks. Eeskujuks võtsin Preiseri toodetud puuriida ja halud, mis juba asuvad depoos ja seal oli halu pikkuseks 12,5mm. Mulle tundus see natuke paljuvõitu ja ise tegin saagimise märgid iga 12mm tagant. Saetera võttis vahelt natuke ka omale, nii et paku standardpikkus jäi kusagile 11mm kanti. Ega ma selle lõikamise täpsusega nüüd üle ka pingutama ei hakanud, nii et pluss-miinus millimeeter tuli päris palju kordi ette (loomuliku välimusega riida jaoks on ebatäpsus parim detail).

Puude lõhkumise halgudeks sooritasin vaibanoaga ja reeglina lõikasin pakud neljaks. Neid, mis päris võrdselt õnnestus, oli ka, ning nendest ladusin puuriitade otstesse ristid. Reeglina oli puit aga jonnakas ja enamus halge oli nagu päris – küll siit viltu, küll sealt viltu. Kui plastist vabriku riidas on heledad, kollaka tooniga halud, siis minu tehtud riidas on vähemalt aasta-kaks kuivanud puud, millede toon on juba hallikas.

Põhiline koht, mille jaoks, ma selle puudetegemise ette võtsin, oli muidugi depoo. Mõõtsin Preiseri riida üle ja tegin mõned arvutused, et halgude arv saaks ikka piisav. Arvutusviga (ikka juhtub) osutus seekord aga nii suureks, et sain teha veel 4 täiendavat riita ja peotäis on heade ideede jaoks veel varuks. Olen selle arvutusveaga väga rahul, sest ootamatud lahendused talvepuude mahutamisel maketile, tegid maketi ainult paremaks!

Külapoe parema otsa juures on siis üks kohtadest, kus 2 puuriita nüüd asuvad. Vaade on küll tagantpoolt, aga riitade asetus ja väljanägemine seetõttu eriti selgelt näha. Vahemaa kaevuni on piisav (ei lenda selga) ning eespoolt vaatamise ajaks loob üks riit varjutava seina soojaku ja mahuti ette.

Eestvaates näeb hoovi siis niimoodi.
Lisatud failid:

Õnnematsi külaraudtee (HOe) 01.07.2022 21:30 #2422

• admin
  • Pole saidil
  • Administraator
  • Administraator

Depoo puiduvaru teemat alustan Preiseri plastist toodetega. Lisaks pikale puuriidale on samast komplektist veel ladumata halgude hunnik, mille kokku liimimine oli päris omalaadne väljakutse ja lõhkumata, või isegi veel pakkudeks saagimata puud. Paremalt poolt paistab samas üks minu tehtud „vana riit“ ja järgmiste piltide jaoks lisandub teine samasugune vanade puude riit juurde. Olen maininud, et paras peotäis „vanu halge“ on veel üle ja laadimistorn on nende ladustamise üks pretendente.

Siin on näha veel vaid 2 pikka riita, kolmas jõuab kohale järgmise pildi ajaks.

See vedurikuuri tagune nurk on vaataja jaoks (eestvaade) üks pime nurk ja ega midagi mõistlikku, peale puuriida sinna eriti ei panegi. Siiski, kui mõned tünnid, kastid, rauakolu vm huvitav näppu jääb, siis mahuvad ka need ära.

Otsides kohta oma ootamatult arvukaks kasvanud puuriitadele, proovisin ära ka võrkaiaga piiratud töökoja platsi ja esimene katse oli kohe täistabamus (see on jäänud ka pildile).

Lõplik lahendus on ikkagi 2 riita ja legendi järgi on töökoja platsi omanik ärikas, kes ostab, müüb ja remondib kõike, mis raha sisse toob (maketil on aastanumbriks 1993). Seega sobivad küttepuude riidad, kui tulevase rikkuse algallikad, maketile ka selles plaanis.

Lõpetuseks on üks tõeliselt haruldane foto (juhuse tipptase). Maja, milles elan, on savimaja ja ehitatud esimese Vabariigi keskpaiku. Seinad on paksud ja aknad suht väikesed, nii et reeglina tuleb isegi lugemiseks keset päeva laetuli sisse lülitada. Nüüd avastasin juhuslikult, et vahel on võimalik teha pilti ka ilma laevalguseta. Juhtub see juuni lõpus, umbes 20 30 paiku, kui otse asuvast aknast valguv valgus on maksimaalne ja külgmisest aknast minimaalne (ei tekita varju). Esimest korda on minu makett Teie ees õigetes värvides!
Lisatud failid:

Lehe loomiseks kulus: 0.116 sekundit
Kasutatav tarkvara Kunena Foorum