Tere, Külaline
Kasutajanimi: Parool: Pea meeles
Minu makett

Idee ja teostus, küsimused, soovitused, kommentaarid, maketiehitaja päevik.
  • Lehekülg:
  • 1
  • 2
  • 3

TEEMA:

Algaja maketiidee 07.02.2021 11:30 #1961

  • Ivar S.
  • Ivar S. avatar
  • Pole saidil
  • Vana tegija
  • Vana tegija
  • Postitusi: 278
  • Sind on tänatud: 52

k6ps kirjutas: Või siis pikkadest reisivagunitest sellel maketil loobuma

Paistab et me oleme kamba peale Sind nüüd ära hirmutanud. Ei ole see vares sugugi nii must, nagu me siin maalinud oleme. Enamik tänapäevaseid 4-teljelisi pikki ja ülipikki (300+ mm) reisivaguneid saavad ka R1 peal vabalt hakkama, küsimus on rohkem visuaalses pooles, vagunite vaheline nurk on liiga suur ja see ei paista loomulik välja. Ei paista loomulik välja ka R9 peal, sest päris raudteel pole kurvid üldjuhul kaugeltki nii järsud. Vagunite ostmisel tuleks tähelepanu pöörata kahele parameetrile - üks on minimaalne kurviraadius (Piko annab enamusele vagunitele selleks 358 mis on siis R1) ja lühisidurimehhanismi (Kurzkupplungkulisse; kuidas seda maakeeli päriselt nimetada, seda ma ei tea) olemasolule.

Näide sellest, milleks lühisidurimehhanism tegelikult võimeline on.
Aga Fleischmanni kolmeteljelisi ma üldiselt soovitaks vältida, nende teelpüsivus on alla igasugust arvestust.
Koledad ja veel koledamad h0 elektrivedurid; ČSD; Piko SmartControl, ESU ECoS2.1
Pühakirjas seisab: "Palehigis pead sina oma igapäevase mudelraudtee nimel rügama!"
Lisatud failid:

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Viimane muutmine: lisas Ivar S..

Algaja maketiidee 07.02.2021 16:33 #1963

  • k6ps
  • k6ps avatar Teema autor
  • Pole saidil
  • Noor foorumlane
  • Noor foorumlane
  • Postitusi: 31
  • Sind on tänatud: 8
Nooh eks ma siis ikka proovin ise ära pikkade reisivagunite sõidutamise R3-de peal ja vaatan kuidas on :) Aga selleni oli plaanis kunagi hiljem jõuda kui muud rongid juba sõidavad.

Küsin ühe lolli küsimuse veel: kas üldiselt erinevate tootjate vagunid klapivad omavahel kokku (eeldusel, et kõigile on sama tüüpi sidurid pandud)? Näiteks kas ma võin oma Piko rööbastel Piko rongile niisama lihtsalt mõne Roco vaguni vahele panna - või on sellega mingid nõkad?

k6ps
Präänikuküla, A.D. 1935 (HO/HOe, DC analoog, Arduino)

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Algaja maketiidee 07.02.2021 17:26 #1964

  • Ivar S.
  • Ivar S. avatar
  • Pole saidil
  • Vana tegija
  • Vana tegija
  • Postitusi: 278
  • Sind on tänatud: 52

k6ps kirjutas: Küsin ühe lolli küsimuse veel: kas üldiselt erinevate tootjate vagunid klapivad omavahel kokku (eeldusel, et kõigile on sama tüüpi sidurid pandud)? Näiteks kas ma võin oma Piko rööbastel Piko rongile niisama lihtsalt mõne Roco vaguni vahele panna - või on sellega mingid nõkad?

Idee järgi ei tohiks sellele küll ühtegi vastunäidustust olla. Sidurite kõrgusel on standard - NEM... eh, olen numbri unustanud :(
P.S. Lolle küsimusi küsimata targaks ei saa :)
P.P.S. www.rongimees.ee/foorum/minu-makett/320-...-s-moodulmakett#1890 sellel pildil peaks olema natuke näha, kuidas pikad reisikad R3 peal välja näevad.
Koledad ja veel koledamad h0 elektrivedurid; ČSD; Piko SmartControl, ESU ECoS2.1
Pühakirjas seisab: "Palehigis pead sina oma igapäevase mudelraudtee nimel rügama!"

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Viimane muutmine: lisas Ivar S..

Algaja maketiidee 13.02.2021 11:36 #1967

  • k6ps
  • k6ps avatar Teema autor
  • Pole saidil
  • Noor foorumlane
  • Noor foorumlane
  • Postitusi: 31
  • Sind on tänatud: 8
Sain vahepeal kätte ja katsetasin Piko veeremi peal ära oma esimesed Kadee sidurid. Mõtlesin, et jagan natuke muljeid:

(Disclaimer: olen päris algaja, siiani puutunud kokku ainult Piko HO toodanguga ja Piko originaalsete sangaga siduritega.)

Üldiselt on väga nunnud asjad. Näevad realistlikumad välja kui need Piko originaal sangaga sidurid. Vagunite vaheline kaugus näeb ka realistlikum välja. Haakimine toimib hästi - eeldusel, et vagunitele on õige pikkusega sidurid leitud.

Tellisin esialgu erinevate pikkustega NEM362 sidureid. Iga vaguni puhul oli üksjagu katsetamist, et leida talle õige pikkusega sidur nii, et haakimine ja lahtihaakimine sujub. Minu olemasolevatele Piko lühikestele kaubavagunitele ja stardikomplektis nr. 57112 olevatele reisivagunitele kippusid sobima keskmised ja pikad. Lühike sobis ainult (samas stardikomplektis oleva) veduri tenderile. Ekstra pikki NEM-sidureid #20 ei olnud rongid.ee-s parajasti saada, seega neid mul veel pole.

Siduri kõrgusega oli mõningaid probleeme (kasutan Kadee #206 mõõteriista). Tollesama stardika odava veduri tenderi NEM-pesa pendeldab üsna suure kaarega üles-alla. Sama stardika reisivagunitel kipub NEM pesa õige pisut alla vajuma nii, et siduri saba kriibib kergelt vastu rööbaste vahele paigutatud #322 siduri eraldajat. Ülejäänud vagunid on mul natuke kallimad Piko kaubavagunid ja nendega selliseid probleeme ei olnud.

Aga vaatamata eelmises punktis toodud ebatäpsustele ei õnnestunud mul selle veeremiga saavutada sellist olukorda (nagu siin eelmistes sõnumites kirjeldatud Mänguasjamuuseumi maketil olevat olnud) et vagunid tulevad tagant ära. Proovisin 5-vagunilise rongiga, erinevatel kiirustel, läbi pöörangute, R1 ja R2 kurvides, lasin pikemalt käia - mitte kordagi ei tulnud ükski vagun lahti.

#322 magnet siduri eraldaja toimis mul testides enam-vähem kenasti. Sõidu pealt ei haagi lahti, aga kui rong korraks seisma jätta nii, et kahe vaguni vahe jääb täpselt magneti kohale, siis haagib ilusasti lahti. Ma küll testimisel ei liiminud seda eraldajat rööbaste vahele kinni, mistõttu ta kippus natuke tsentrist kõrvale kalduma, kui rong korduvalt üle sõitis. Maketil plaanin kasutada elektrilisi lülitatavaid maapinnast allapoole paigaldatavaid #309 eraldajaid.

Praegu veel ei õnnestu paigaldada Kadee sidurit Piko Kö-vedurile (nr. 52059), sest sellel on mittestandardne liides. Siin kavatsen kasutada Ivar S. poolt pakutud lahendust, mis siinsamas teemas mõni sõnum eespool ilusasti põhjalikult kirjeldatud - niipea kui see vajalik hall varuosa kohale jõuab.

Lisaks on mul mõned vanad (1980-datest, made in DDR) Piko vagunid, millel on mingi vanem mitte-NEM siduriliides (piltidel). Oletan, et sinna selle asemele on võimalik kas kruvida või liimida mõni neist Kadee mustadest "gearbox" kastidest koos õige pikkuse- ja kõrgusega "Whisker" siduriga. Aga ehk on kellelgi kogemusi?

Meeldiv omadus on veel see, et ühte vagunit rongi koosseisust välja tõsta on Kadee-dega lihtne - ei pea hakkama eelnevalt midagi lahti harutama.

Varuvedrud (eriti NEM-sidurite tsentreerivad vedrud #620) on nii imepisikesed, et neid on koera karvadest raske eristada palja silmaga. Ma oma kehvapoolse peenmotoorika ja robustsete sõrmedega ei kujuta nende väljavahetamist hästi ette. Pean siis vist kellassepa poole pöörduma kui peaks kunagi olema vaja vahetada :)

Aga kokkuvõttes mul on praegu küll selline tunne, et võtan need oma maketil kasutusele.

k6ps
Präänikuküla, A.D. 1935 (HO/HOe, DC analoog, Arduino)
Lisatud failid:

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Algaja maketiidee 13.02.2021 18:44 #1968

  • admin
  • admin avatar
  • Pole saidil
  • Administraator
  • Administraator
  • Postitusi: 621
  • Sind on tänatud: 56
Fleischmanni 3-teljelisi vaguneid võib sõitma panna ikka küll, aga .... ainult siis, kui see keskmine rattapaar on ära võetud. Konstruktsioon ongi õnneks selline, et äravõtmine käib kergelt.

Mänguasjamuuseumi pikkade reisivagunite sobimatuse Kadee siduritega suudab ära tõestada ilmselt vaid statistika - üks lahti murdumine mõnesaja sõidukorra kohta. Väiksema koormuse korral võib tõesti olla nii, et probleemi ei olegi.

Mõne stardika veduri siduri pesa on pandud pöördvankri, mitte raami külge, ning sellise ehituse korral tõesti pole standartse siduri kõrguse saavutamine võimalik.

Rongimees Einar
Minu kogemus - HO, TT - DC analoog - makett - BTTB rööpad, Fleischmann-Profi rööpad - arvutiprogramm Anyrail (teedeplaani ja skeemide joonistamiseks).

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Algaja maketiidee 13.02.2021 19:26 #1970

  • Ivar S.
  • Ivar S. avatar
  • Pole saidil
  • Vana tegija
  • Vana tegija
  • Postitusi: 278
  • Sind on tänatud: 52
Ma pean siiski ütlema et minu poolt Kö-le välja pakutud siduripaigaldus on ikkagi ainult kontseptsioon ja ma ei ole seda praktikas katsetanud (selle Kö peal ei hakka ka, ei raatsi teda rikkuda).

Ma igaks juhuks viilisin seda allesjäänud sidurisaba enne ava puurimist natuke ümaramaks et pisut vasakule-paremale liikuma annaks pesas. Tihvtiks on näppujuhtunud 1mm läbimõõduga plastikutükk.
Koledad ja veel koledamad h0 elektrivedurid; ČSD; Piko SmartControl, ESU ECoS2.1
Pühakirjas seisab: "Palehigis pead sina oma igapäevase mudelraudtee nimel rügama!"
Lisatud failid:

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Viimane muutmine: lisas Ivar S..

Algaja maketiidee 13.02.2021 20:35 #1971

  • Ivar S.
  • Ivar S. avatar
  • Pole saidil
  • Vana tegija
  • Vana tegija
  • Postitusi: 278
  • Sind on tänatud: 52

admin kirjutas: Fleischmanni 3-teljelisi vaguneid võib sõitma panna ikka küll, aga .... ainult siis, kui see keskmine rattapaar on ära võetud. Konstruktsioon ongi õnneks selline, et äravõtmine käib kergelt.

Nojah, aga siis oleks tegu kaheteljelise vaguniga :) Asi tundub tegelikult olevat vaguni liiga väikeses kaalus. Väga hästi teel püsiv Piko kolmeteljeline (toote nr 53020) kaalub 108 grammi, Fleischmanni kolmeteljeline aga ainult 72 grammi. Peab vist raskustamist proovima.

>edit
Tegelik probleem paistab olevat hoopis vagunite ehituslikes iseärasustes.


Fleischmanni vaguni keskmise rattapaari kelgu käik on väikesevõitu ja ülejäänu on nagu klassikalisel kaheteljelisel ikka - jäik.
Piko keskmise rattapaari kelgu käik on olulised suurem ja mis põhiline - otsmised rattapaarid ei ole jäigalt, vaid väikestel pöördvankritel (alumisel pildil).
Koledad ja veel koledamad h0 elektrivedurid; ČSD; Piko SmartControl, ESU ECoS2.1
Pühakirjas seisab: "Palehigis pead sina oma igapäevase mudelraudtee nimel rügama!"
Lisatud failid:
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: k6ps

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Viimane muutmine: lisas Ivar S..

Algaja maketiidee 13.02.2021 21:24 #1972

  • Ivar S.
  • Ivar S. avatar
  • Pole saidil
  • Vana tegija
  • Vana tegija
  • Postitusi: 278
  • Sind on tänatud: 52

k6ps kirjutas: ...stardikomplektis nr. 57112

Br98 (ei vasta tõele, aga Piko nimetab teda nii) on, vaata kust otsast tahes, ikkagi mitte tõsiselt võetav mudelvedur vaid mänguasi. Ega ma täpselt ei tea, aga tõenäoliselt ta aktiivsemalt kasutades väga pikaealine pole.
Koledad ja veel koledamad h0 elektrivedurid; ČSD; Piko SmartControl, ESU ECoS2.1
Pühakirjas seisab: "Palehigis pead sina oma igapäevase mudelraudtee nimel rügama!"

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Algaja maketiidee 14.02.2021 20:54 #1974

  • k6ps
  • k6ps avatar Teema autor
  • Pole saidil
  • Noor foorumlane
  • Noor foorumlane
  • Postitusi: 31
  • Sind on tänatud: 8
Päris sadu ringe ma Kadee sidureid katsetades ei lasknud, aga hea teada, et selline statistiline lahtitulekuvariant ikkagi on ja püüan sellega arvestada.

Ega ma väga ei loodagi sellest Piko stardika vedurist midagi, aga kusagilt tuleb alustada. Oletasin, et teen ehk mingeid vigu ja/või ei tea kohe, mida oleks hea tahta. Lisaks mul on alla 14-aastased lapsed, kes tahavad ka sellega mängida. Aga järgmisena mõtlen praegu selle soetamisele: www.modellbahnshop-lippe.com/Steam+Locom...b/modell_165582.html .

Kusjuures see kolmeteljeline pidurikabiiniga reisivagun on ka mind huvitavast ajastust ja piirkonnast ning ka kindlalt soovinimekirjas. Jällegi - hea teada, et seda on tehtud erinevate rattakonstruktsioonidega.

k6ps
Präänikuküla, A.D. 1935 (HO/HOe, DC analoog, Arduino)

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Algaja maketiidee 14.02.2021 23:27 #1975

  • Ivar S.
  • Ivar S. avatar
  • Pole saidil
  • Vana tegija
  • Vana tegija
  • Postitusi: 278
  • Sind on tänatud: 52
Vägagi tõsine väike auruvedur on Piko G7.1 (Br 55). Kvaliteetne kraam. Veojõudu on piisavalt - ise olen proovinud 50 kaheteljelise kaubavaguniga, teist häältki ei teinud.
Mis aga puutub kolmeteljelistesse, siis Piko oma on nn. reko-vagun ehk siis arhailisele raamile ehitatud kaasaegsem vagunikere. Sellist nagu see piduriputkaga Fleischmanni vagun, Pikol kolmeteljelisena praegu tootmises vist ei olegi.
Koledad ja veel koledamad h0 elektrivedurid; ČSD; Piko SmartControl, ESU ECoS2.1
Pühakirjas seisab: "Palehigis pead sina oma igapäevase mudelraudtee nimel rügama!"
Lisatud failid:

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Algaja maketiidee 19.02.2021 09:59 #1980

  • Ivar S.
  • Ivar S. avatar
  • Pole saidil
  • Vana tegija
  • Vana tegija
  • Postitusi: 278
  • Sind on tänatud: 52

k6ps kirjutas: . Ekstra pikki NEM-sidureid #20 ei olnud rongid.ee-s parajasti saada, seega neid mul veel pole.

Kas rongid.ee-ga probleeme ei olnud, vahepeal siin käis mingi jama et tellitud kaupa ei saanud kätte jne?
Koledad ja veel koledamad h0 elektrivedurid; ČSD; Piko SmartControl, ESU ECoS2.1
Pühakirjas seisab: "Palehigis pead sina oma igapäevase mudelraudtee nimel rügama!"

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Algaja maketiidee 19.02.2021 12:20 #1981

  • k6ps
  • k6ps avatar Teema autor
  • Pole saidil
  • Noor foorumlane
  • Noor foorumlane
  • Postitusi: 31
  • Sind on tänatud: 8

Ivar S. kirjutas: Kas rongid.ee-ga probleeme ei olnud, vahepeal siin käis mingi jama et tellitud kaupa ei saanud kätte jne?

Ma olen sealt paar korda tellinud viimase paari kuu jooksul ja need tellimused olen küll mõne päevaga kätte saanud.

k6ps
Präänikuküla, A.D. 1935 (HO/HOe, DC analoog, Arduino)

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Algaja maketiidee 20.02.2021 20:37 #1982

  • k6ps
  • k6ps avatar Teema autor
  • Pole saidil
  • Noor foorumlane
  • Noor foorumlane
  • Postitusi: 31
  • Sind on tänatud: 8
Mulle ikka ei andnud rahu see mõte, et kui ma vaid 7 cm. laiema maketialuse teen, siis saan juba R4-d otsakurvidesse panna. Paigutasime siis toas mööbli natuke ümber ja tegingi aluse laiemaks. Lisasin kiirrongile terve uue välimise ringi. Nüüd saavad kõik rongid natuke vabamalt sõita. Läksin võibolla natule liiga hoogu ja lisasin ka järve koos uhke sillaga ning sõejaama. Eks elu näitab kas ma oskan ja jaksan selle kõik valmis ka ehitada :)

XTrackCAD-i praeguses versioonis pole kahjuks Piko lühikesi (7.5 kraadiseid) R2-kurve, sestap on mul seal perrooni otste kohal raudteelüngad, aga arvutasin käsitsi paberil välja, et nii peaks kokku sobima.

k6ps
Präänikuküla, A.D. 1935 (HO/HOe, DC analoog, Arduino)
Lisatud failid:

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Algaja maketiidee 21.02.2021 10:03 #1983

  • Ivar S.
  • Ivar S. avatar
  • Pole saidil
  • Vana tegija
  • Vana tegija
  • Postitusi: 278
  • Sind on tänatud: 52
Flexrööpa peale ei ole mõelnud?
Koledad ja veel koledamad h0 elektrivedurid; ČSD; Piko SmartControl, ESU ECoS2.1
Pühakirjas seisab: "Palehigis pead sina oma igapäevase mudelraudtee nimel rügama!"

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Algaja maketiidee 21.02.2021 11:07 #1984

  • k6ps
  • k6ps avatar Teema autor
  • Pole saidil
  • Noor foorumlane
  • Noor foorumlane
  • Postitusi: 31
  • Sind on tänatud: 8

Ivar S. kirjutas: Flexrööpa peale ei ole mõelnud?

Korra mõtlesin, aga tundub, et pole vaja - kõik klapib muidu ka kokku (kui ma mingeid arvutusvigu kusagil ei teinud). Lisaks mõtlesin, et ei hakka ballasti tegemisega ise mässama vaid kasutan ballastiga rööpaid.

k6ps
Präänikuküla, A.D. 1935 (HO/HOe, DC analoog, Arduino)

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Algaja maketiidee 21.02.2021 11:26 #1985

  • Ivar S.
  • Ivar S. avatar
  • Pole saidil
  • Vana tegija
  • Vana tegija
  • Postitusi: 278
  • Sind on tänatud: 52
Ballastimine iseenesest ei ole teab mis mustkunst, vähemalt mis trassidesse puutub. Pöörangutega on jantimist rohkem.
Siin üks kasulik video:

Ja ma võin öelda et see käib päriselt ka kiiresti, katsetasin.
Ainuke vahe et kui onu seal videos kasutas tehases toodetud ballasterit, siis mina kleepisin aparaadi ise plastikust kokku. Materjaliks 1mm stüreen ja samast materjalist 3mm U-profiil. Tootjaks Tamiya ja müüb Hobimaailm. Liimisin Tamiya Extra Thin mudeliliimiga.
Koledad ja veel koledamad h0 elektrivedurid; ČSD; Piko SmartControl, ESU ECoS2.1
Pühakirjas seisab: "Palehigis pead sina oma igapäevase mudelraudtee nimel rügama!"
Lisatud failid:
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: k6ps

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Viimane muutmine: lisas Ivar S..

Algaja maketiidee 01.04.2021 07:32 #2034

  • k6ps
  • k6ps avatar Teema autor
  • Pole saidil
  • Noor foorumlane
  • Noor foorumlane
  • Postitusi: 31
  • Sind on tänatud: 8

Ma eksisin kui ma ütlesin et Kö-le teistsuguse siduri paigaldamine nõuab radikaalset kirurgiat. Ei nõua, kaks 1mm läbimõõduga ava tuleb puurida õigetesse kohtadesse.
 
Avastasin, et selleks on isegi spets toode olemas:  www.weinert-bauteile.de/weinert-modellba...nert-86569,art-13720  nii et äkki ei peagi eriti puurima ja saagima. Tellisin selle jupi ära. Kui kunagi kohale jõuab, eks siis vaatame kuidas sobib.

k6ps
Präänikuküla, A.D. 1935 (HO/HOe, DC analoog, Arduino)
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: Ivar S.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Algaja maketiidee 01.04.2021 08:26 #2035

  • Ivar S.
  • Ivar S. avatar
  • Pole saidil
  • Vana tegija
  • Vana tegija
  • Postitusi: 278
  • Sind on tänatud: 52

Avastasin, et selleks on isegi spets toode olemas:  www.weinert-bauteile.de/weinert-modellba...nert-86569,art-13720  nii et äkki ei peagi eriti puurima ja saagima. Tellisin selle jupi ära. Kui kunagi kohale jõuab, eks siis vaatame kuidas sobib.

k6ps
Hea kui sellised asjad olemas on, ei riku veduri välimust jäädavalt.
Koledad ja veel koledamad h0 elektrivedurid; ČSD; Piko SmartControl, ESU ECoS2.1
Pühakirjas seisab: "Palehigis pead sina oma igapäevase mudelraudtee nimel rügama!"

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Algaja maketiidee 11.04.2021 18:22 #2045

  • tunturi
  • tunturi avatar
  • Pole saidil
  • Foorumi guru
  • Foorumi guru
  • Postitusi: 366
  • Sind on tänatud: 50
Lihtsam on sul keegi pikkade vagunitega külla kutsuda ja saad siis aimu raadiustest,  aga et murukülvaja ostsid, on saja euro mahaviskamine. Saad laenata hobimaailma poest või meie käest(muidugi mitte pooleks aastaks).
GE ja EMD veeremi fänn

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Algaja maketiidee 11.04.2021 18:30 #2046

  • tunturi
  • tunturi avatar
  • Pole saidil
  • Foorumi guru
  • Foorumi guru
  • Postitusi: 366
  • Sind on tänatud: 50
MTH veduritel, kus Proto3.0 dekooder, on digitaalselt lahtihaagitavad sidurid.
GE ja EMD veeremi fänn
Lisatud failid:

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Viimane muutmine: lisas tunturi. Põhjus: Pilt ei jäänud külge
  • Lehekülg:
  • 1
  • 2
  • 3
Lehe loomiseks kulus: 0.140 sekundit
Kasutatav tarkvara Kunena Foorum