Küsimus, et ka z21 on sama, mis z21 start, kerkis üles Löwenruh restoranis, kus me Minimaailma laupäeval veidi koos istusime. Arvasin tookord, et vahet pole, aga nüüd pean tunnistama, et eksisin – erinevus on installeeritud tarkavas, st stardiga märgistatud tootel on mõned funktsioonid puudu, aga raha eest (tarkvara jupike) saab erinevuse ära kaotada. Niipalju siis sissejuhatuseks.
Juuli lõpus jõudis läbi Krisostomuse raamatupoe almanahh „Digitale Modellbahn“ 3-2022. Ostan ma neid haruharva, aga seekordne teema tundus olema väga oluline – tsentraalid aastal 2022. Koostajad on jaganud seadmed võimsuse järgi 3-ks; eeskätt algajatele sobivad väikese võimsusega (kuni 2,6A) tsentraalid, mis suudavad ära juhtida ka keskmise suurusega makettide töö, siis „kuldsed keskmised“ (kuni 5A) suurte tubaste ja mitte liigasuurte õueraudteede jaoks ning võimsad (kuni 25A) tsentraalid. Tuleb välja, et Roco sarjas on siis nüüd 4 erinevat toodet; 2 valget (z21 ja z21 start) ning 2 musta (Z21 ja Z21 XL, vastavalt siis keskmise või võimsate klassi seadmed).
Kõigi kolme grupi tsentraalide kohta on loodud ka võrdlevad tabelid ning valik ei piirdu vaid Austria ja Saksa toodetega – siit võib leida ka Hollandi, Prantsusmaa, Inglismaa ja Ameerika tooteid ja lisaks ka mõned ühe-mehe-firma tehtu. Lisaks on eraldi lugu neile, kes jootekolb käes, tahavad ise tsentraali kokku panna – tuleb välja, et selliste jaoks on saadaval mitu täielikult komplekteeritud toodet.
Natuke lähemalt räägin ma esimestest, väikese võimsusega, tsentraalidest. Siin on omakorda 3 tootegruppi ja esimese neist (Märklin/Trix; Gleisbox-Mobile Station 2) jätan lahti rääkimata, sest puudutab vaid vahelduvvooluga raudteid.
Roco z21 ja z21 start. Erinevus on installeeritud tarkvaras, mistõttu pole z21 stardi tsentraali väljundite kaudu võimalik teha signaali/korralduste jagamist ega programmeerimist (… z21 start nicht für Steurungsaufgaben und Programmieraufgaben…). Peale tasulise tarkvara (… kostenpflichtiges Upgrade…) installeerimist saab z21 stardist tavaline z21 (ilma stardita).
Tsentraalid Uhlenbrock/Tillig (Daisy II) ja Piko Smartbox light on väliselt identsed va värv ja logo. Sisult on täiesti identsed Uhlenbrocki ja Tilligi versioonid ja mõlema juurde kuulub ka ühesugune Daisy II käsipult. Ainsa erinevuse leiame hinnas; Uhlenbrock 259€ ja Tilligi omal hind puudub, sest üksiktootena seda ei müüda (kuulub stardikomplektide juurde). Piko kasutab sama tsentraali jaoks oma, Led-ekraaniga SmartController light nimelist käsipulti. Tsentraali sisu on sama, mis teistel aga tänu Piko puldi eripäradele, pole võimalik tsentraali ühildumine raadiopultidega. Erinevus paistab silma ka hinnas, Piko toode maksab 167€.