Aasta 2021 mudelraudteel.

Varasematel aegadel olen toonud aastaloo Teieni alati märtsikuus aga seekord juhtub see igatsugu muude tegemiste tõttu hoopis mais. Edaspidi saab õige aeg olema aprillis, sest üks, Eestis juba kaugel nõuka-ajal tuntud firma, avaldab oma uudiste listi alati märtsikuu viimasel päeval. Jutt käib siis Tilligist, endise nimega BTTB ehk Berliner TT Bahn.

Aasta iseloomustus on paljustki ettearvatav – pandeemiaks paisunud viirus peatas näitused jm ühistegevuse, poed on külastajatele suletud ja e-poode iseloomustab mõningate kaupade defitsiit, uudistooteid on vähe ja tunnussõnaks on ettevaatlikkus (kindla peale läbi müüdavad asjad või siis odavad, aga teisejärgulised asjad).

Kõiki muutusi nüüd viiruse kraesse ka ajada ei tasu. Kodulehtedelt jäi silma, et nii mõnegi firma uudiste listid kannavad aastanumbrit 2019, 2018 või on veelgi väiksema aastanumbriga – seal algas hääbumise kurss juba varem ja pandeemia ainult süvendab seda.

Kuidas raskel ajal ellu jääda? Firmad katsetavad erinevaid võimalusi – mõned tõmbavad tootmise kokku (vaid ühe või kahe mõõtkava piiridesse), teised seevastu üritavad tootmist laiendada uute mõõtkavade või tootegruppide abil. Seekord täheldasin ka lahtiütlemist vanadest, aastakümneid kehtinud müügistrateegiajest.

Aasta on teistsugune ja minu aastajutt võiks siis ju ka veidi teistsugune olla. Nii alustabki järgneva osa aastat 2021 eriti selgelt iseloomustavate uudiste Top, siis näpuotsaga teisi tähelepanekuid (mida polegi kuigi palju) ning lõpetavad, nagu ikka, uudised reeglite ja normatiivide koostajate töölaualt.

Minu „Top 6“ näeb välja selline:

1) Kleinbahn teatab kodulehel, et alates 15.01.2021 on online- ja kataloogimüük lõpetatud ning kontot omavatel klientidel palutakse enam mitte sisse logida. Mingi poekene veel Viinis asju müüb (võimalik tellida e-kirjaga), aga seegi on rohkem suletud, kui avatud.

2) PMT teatab kodulehel, et aastal 2021 ühtegi uudistoodet välja ei tule.

3) Aasta algul teatab Busch, et mõned 2020 aastaks lubatud uudistooted tulevad välja alles 2021 aasta jooksul (nende hulgas ka 9 vagunit mõõtkavadele TT ja TTe). Aprillis tuleb uus teade, et kogu, 2021 aastaks välja reklaamitud uudistoodete programm, on tühistatud!

4) Pandeemia tõttu Kesk-Ameerikas jäid 2020 aastal balsapuud langetamata ning nüüd on käes selle, mudeliehitajate seas hinnatud materjali, ülemaailmne defitsiit. Olude sunnil ei saa valmistada balsapuuga seotud tooteid ka paljud tootmisettevõtted.

5) Roco loobub aastakümneid praktiseeritud müügistrateegiast, kus juhtimiseks vajalikke digiseadmeid sai osta vaid koos stardikaga või üksikosadena (aga kallilt). 2021 uudistoodete seas on komplektid Start Basic Digitalset (#10833) ja Profi Digitalset (#10834).

6) Siiani vaid Elektroonikat tootnud ESU proovib algust teha rongidega ja toob turule HO jaoks kapott-tüüpi Bo-Bo mootorvedurid.

Natuke siis tootjatest, kellel on midagi uut pakkuda:
 • Roco üritab jätta muljet küllusest ja uudistoodete kataloogis on seepärast tervelt 220 lehekülge. Ühel lehel on reeglina kas 2 mudelit või üks komplekt ja selliseid lehti on kokku 2/3 kataloogi mahust – ülejäänu on pildid makettidest ja muu jutt.
 • Fleischmanni uudiste kataloogis on 108 lehekülge, kusjuures ühel lehel on pilt mudelist ja teisel prototüübist. Kõik mudelid on mõõtkavale N (Tartu Mänguasjamuuseumi veel sõitvad või juba seisvad HO-mõõtkavas vedurid-vagunid on seega tõelised museaalid).
 • Piko valik on üks suuremaid (see puudutab ka haaret ehk mõõtkavade arvu – G, HO, TT ja N). Päris uute mudelitena tulevad välja magistraalteede tankvedurid BR078 ja BR83. Piko on ka üks väheseid, kes teeb uued partiid vene pardakirjetega mudeleid (ChME2 ja TGK-2).
 • Tilligi uute toodete kataloogid on mõistliku suurusega: HO (16lk), TT (80lk), HOm/HOe (12lk). HO valikus jäi silma, et firma püüab pakkuda vähemalt ühe uue mudeli iga Ida-Euroopa riigi jaoks (meie poolt vaadates asuvad kõik Poola-Leedu piiri taga). Uue tootena tuleb müügile HO mõõtkava jaoks tankvedur BR 92.29 (0-4-0T).
 • Hallingi tootevalik ja hulk tundub olema enam-vähem samasugune, nagu alati – uued trammid ja HOe vagunid ning mootorvagunid.
 • MVT valik on tagasihoidlik – 3 toodet mõõtkavadele HO ja TTe.
 • Panier teeb mõned uued mudelid mõõtkavadele HO ja HOe.
 • Bemo tagasihoidlik valik on mõõtkavadele HOe, HOm ja Oe.
 • Brawa valik (HO ja N) on võimas – kokku üle 200 mudeli, mis kõik kujutavad (pardakirjete järgi) saksa raudtee erinevaid ajaetappe.
 • Märklin pakub üle 240 ja Trix üle 100 uue mudeli, milledest suurem osa on muidugi veidi muudetud pardakirjetega korduspartiid.
 • Traditsiooniliselt uut elektroonikat pakkuv Lenz on leidnud uue väljundi mõõtkava-O rööbaste ja veeremi näol, ning selle aasta uudistooted ongi vaid selle reaga seotud.
 • Algselt hoonetega alustanud Stadtimmodell laienes mõned aastad hiljem ka HO veeremi tootmisele ja selgi aastal on lõviosa toodangust erinevad linna-, diisel- ja metroorongid.
 • Auhageni valikus jäävad silma erinevad vidinad (seadmed, tööriistad, rööpakärud, liiprid jm) ning suur valik erinevaid tööriistu ja vahendeid maketi ehitamiseks. Näiteks 7 erinevat värvi maketi alusvärviks või komplekt kergesti töödeldavaid pressvahuplaate (500 x 250mm, paksusega 20, 50 ja 100mm). Samuti tuleb välja komplekt, milles erineva paksusega papp (0,5 – 1,0 – 1,5 – 2,0 ja 3,0mm) ning 41-osaline näpupuuride komplekt (0,6 kuni 2,5mm sammuga 0,1mm).
 • Falleri kataloogis on üle 200 toote, mis aga on enamjaos äratuntavalt saksapärased.
 • Tuntud figuuride tootja Preiser on ettevaatlik, ja avaldab uudiste listid osade kaupa. Lisaks jahimeestele, saunalistele jt asjalistele, on ka komplekt kaitseriietes kriminalistidest kuriteopaika uurimas. Preiser on ainuke firma, kes on suutnud praeguse, pandeemia aja, ka maketi peale kõlbulikuks vormida. HO-mõõtkava jaoks on komplekt kaugtööst - täpsemalt öeldes kujutatakse koosolekut kodukontoris, kus mees arvuti ees on valges triiksärgis, lipsuga ja … aluspükste väel.
 • Viessmanni valik on eriliselt tagasihoidlik, aga … kõnekas. Välja tuleb mootoriga figuur „Paljas postitantsija“ ja 2 uut soundimoodulit varasematel aegadel valminud mootoriga figuuride juurde („Kanala hääled“ ja „Seksiva paarikese häälitsused“).
 • Uhlenbrock tundub olema hetkel suurima uudistoodete valikuga omas valdkonnas: LocoNet servo-moodul 4-le mootorile, uued boosterid (Power22, Power 40 ja Power 70), MP3 soundi moodul ja mitu uut dekooderit.
 • Vene ja Läti tootjate töölaualt midagi olulist silma ei jäänud, erandiks on vaid Modellmix oma ettetellitavate toodetega. Minu silma jäid auruvedurid LV ja Su (HO), OV, LV ja IS (1:25), C (1:32) ja TE (1:35).
 • Euroopa normatiivide loojad ja korrastajad jätsid 2020 aasta vahele, see-eest olid Ameerika kolleegid eriliselt toimekad ja redigeerisid kõikvõimalikke elektriga seotud sätteid. Täiesti uus dokument käsitleb rööpavoolu juhtmeid (pikkuse ja läbimõõdu seosed pingelanguga) ja teine üldiseid elektristandardeid. Juba selle aasta numbrit kandvad täiendused kirjeldavad dekoodreid ja muudatusi ülemaailmses tootjate listis (ID).