Aasta 2020 mudelraudteel

Esimest aastalugu kirjutades (2013) oli põnev ja huvitav ning järgmistel aastatel olid juba enne uue materjali otsimist ootused laes. Nüüd on aga nii, et iga aastaga läheb meel kurvemaks. Osa tuleb muidugi sellest, et vana ja ammu tuttavat on palju, teisalt tõmbavad tuntud tegijad tootmist koomale, keskendudes vaid valitud mõõtkavadele ja mõne kindla piirkonna huvidele. Lääne-Euroopale iseloomuliku välimusega veeremi kõrval hakkab silma palju ka Poola ja Tšehhi disainiga asju, kuid Eesti maketile sobivaid ronge või hooneid naljalt ei leia. On ka seisaku märke ja mõne varasemalt eduka tegija kodulehel pole isegi aastanumbrit mitu aastat vahetatud. Vanadest tegijatest suudavad sel aastal täielikult uusi asju pakkuda vaid Piko ja Roco.

Vene raudteedele iseloomuliku veeremit (eeskätt pardakirjete järgi) Euroopa tootjate listides peaaegu polegi. See-eest on Venemaal tootmine jalad alla saanud, nii et mudelite kaupa pole mõtet enam asju eraldi välja tuua, sest mingi töötava või stendimudeli võib saada iga veduri või mootorrongi kohta.

Sel korral nimetan ainult neid tootjaid, kelle kohta on midagi öelda (huvitav kaup vm info). Tilligi kodulehel on teade, et uudistooted avalikustatakse 31 märtsiks – järelikult selle loo sisse ei mahu. Noch tegi oma selle aasta uudised avalikuks juba eelmisel aastal ning seekord lähen siis ka sellest firmast mööda.

Paljudel firmadel on kombeks anda uudistoodete müügile tulekust teada nädala, kuu või kvartali täpsusega. Sel aastal need enam vist paika ei pea (Hiina ja koroona on piisavalt head märksõnad). Vaadates kodulehti, jäi mulje, et ka eelmisel aastal jäi mõni lubatud asi tulemata ja reklaamitakse nüüd välja selle aasta uudistootena.

Kuidas leida uut ja üllatavat? Tuleb pöörata pilgud seni avastamata väikefirmade ja e-poodide poole. Ka siis, kui otseselt ise neid asju ei vaja, on ikkagi huvitav vaadata. Uute linkide osa panen aastaülevaate lõppu ja seekord on see kõigi aegade pikim.

Reeglina olen lõpetanud oma aastalood tagasi vaatavate uudistega standardite kohta. Sel aastal neid eriti polegi, nii et ütlen juba siin ära. MOROP (Euroopa) on teinud vaid 2 olulisemat muudatust – NEM 102 (ehitusgabariit) ja NEM 694 (DCC juhtmete uus protokoll ehk tähistus). NMRA (Ameerika) lehelt saan teada, et mõned sätted on hetkel ümbertegemisel.

Vedurid-vagunid-rööpad.

Piko listis on 415 uut toodet, neist 46 on mudelid mõõtkavale G. Mõõtkavade HO ja G hulgas on märkimisväärselt palju Ameerika turule suunatud tooteid. Traditsioonilistest mudelitest on uued partiid veduritele TGK2, TE109, M62 ja ChME2 (veduritel on erinevate riikide pardakirjed, siin kasutan üldistamiseks meie kohalikke seerianimesid). Viimastel aastatel toodetud kõlariga soundi moodulite sari saab lisa ka sel aastal – need on mõõtkavadele TT ja HO (sh M62, ChME2 ja ChME3). Jätkub ka uute, ballastiga rööbaste, valiku laiendamine ja lisandub palju uusi (erinevaid) kõveraid, pööranguid jm. Ballastiga rööpad kuuluvad nüüd HO-stardikate standardvarustusse ja selliseid on plaanis välja tuua 13 erinevat komplekti. Täiesti uue tootena tuuakse välja toimivad HO-sidurid.

Roco korduspartiide esireas on auruvedurid BR52 (Poola ja Austria kirjetega) ning S160 Itaalia versioon. Traditsioonilised TE109 ja M62 on ka esindatud (viimasest ka vene kirjetega versioon). Uus mudel on väikevedur MG2, mis tuleb müügile Vene, Austria ja Prantsuse disainiga. 769,90 euro eest võib osta uue, digitaalselt juhitava raudteekraana.

Fleischmann toodab nüüd natuke HO-d ja palju N-mõõtkava mudeleid. Viimaste seas on ka M62 saksa kirjetega mudelid.

Brawa kataloogis (76 lk) on üle 200 N ja HO mudeli, aga … meie raudteede jaoks võõrad.

Hornby grupp (Arnold N ja Arnold TT, Elektrotren, Jouef, Lima, Rivarossi).
Kaubamärke palju, aga silma jäid vaid uued partiid Talgo-tüüpi reisirongidest ja üksikvagunitest mõõtkavadele N (Arnold) ja HO (Eletrotren).

Stadtimmodell on siis oma kuldmuna leidnud. Algselt vaid hooneid tootnud firma on üle läinud rongide peale ja pakub ka sel aastal suure hulga uusi HO-mõõtkavas metroo ja linnronge (S-Bahn). On üksikvaguneid aga ka erineva arvu vagunitega koosseise. Valiku teevad kirjumaks mitu disaini ja erinevad pardanumbrid.

Busch toob üle aasta välja mõned uued HOf väliraudteede väikevedurid ja vagonetid. TT jaoks on valik erinevaid 4-teljelisi vaguneid ning 4 uut vagunit on ka kitsarööpmelise, TTe jaoks (reisi-, posti-, lahtine- ja kinnine vagun). TTe jaoks on ka fleksrööpa liiprid (lindina), mille juurde tuleb rööpaniidid osta eraldi Tilligilt.

Gützoldi uute mudelite arvu (mõtlen seeriat) peab korrutama 10-ga, sest igast mudelist on just 10 erineva tehnilise varustusega versiooni. Nende seas on ka meil tuntud BR52.

Halling (Austria) on üks suurimaid trammide ja kitsarööpmeliste mootorvagunite tootjaid, mis on tänaseks löönud kampa teiste tootjatega ja uus veebiaadress on:

https://shop.ferro-train.com/hallingshop/

Venemaal toodetakse, nagu eespool juba mainisin, mudeleid palju ja eraldi neid välja tuua ei tasu. Siinkohal lihtsalt mõned tähelepanekud.

Peresvet (TT) uudiste list on 2 lk ja kakskeelne (vene ja saksa).

750mm-punkt-ru koduleht on hangunud, sest viimased uuendamised jäid aastasse 2017. Samas tutvustatavate toodetega on aga üpris imelikud lood. Kaks põhilist müügikohta (veebis) on neil Pragomodel (Tšehhi) ja Modelldepo (Venemaa). 2019 olid tooted saadaval läbi Tšehhi lehe ja Venemaa müügilist oli tühi. Sel aastal on täpselt vastupidi. Tšehhi lehel on null ja Modelldepoos on kõik põhiline olemas (märkega „tellimisel“). Väike muutus sortimendis siiski on – varasemalt oli kinniseid ja vene reisivaguneid kumbagi 2 versiooni, nüüd aga ainult üks. Teised asjad (mootorvedurid TU2 ja TU3, Paffawag reisivagun ja teetööliste mootorvagun) on kõik ilusasti ära nimetatud.

Analoog-digi

Roco toob välja Z21-sarja uue toote „Z21 XL Server“ (6A, 20V, mõõtkavadele O, 1,2 ja G). Nüüd on siis sarjas 2 erinevat musta ja üks valge toode, mistõttu vana ja lihtne eristusviis (must-valge) enam ei sobi. Nüüdsest on stardikate libatsentraal nimega „z21 start“.

Uhlenbrock´i uued tooted kuuluvad kõik soundi moodulite ja -dekoodrite hulka.

LDT kodulehelt vaatab vastu hangunud olek – viimane uudiste list on aastast 2018 ja sama aastanumbri leiame ka avalehe alläärest (viimase värskendamise aeg).

Lenz uut elektroonikat ei paku, vaid keskendub vaid uue O-mõõtkavas veeremi tootmisele.

Viessmann toob müügile 2-mootori jõul töötava tõkkepuuga ülesõidu (HO).

Proses hakkan tootma 3-tulega foore (nagu vene vana standard), aga tulede järjekord on ülalt lugedes: roheline – kollane - punane.

Digikeijs hakkab samuti tootma 3-tulega foore, kusjuures kahes variandis: parempoolne ja vasakpoolne. Milles poolte erinevus seisneb, hetkel öelda ei oska.

Hooned ja lisavidinad.

Faller. Üht-teist silma hakkas, näiteks 6-kohaline ringdepoo (HO). Vajadusel saab hoonet suurendada, lisades vahele 2-latriga lisatükke. Rööbaste hargnemisnurk on 12-kraadi. Täiesti uus mõte on toota linnamüüriga vanalinna kvartalit (HO, 310x130x174mm). Sümpaatne on ka sanatooriumi hoone (HO), mis oma välimuselt sobiks ka Eesti olustikku.

Auhagen. Kolm erinevat tupikutõkist 3-le mõõtkavale (HO, TT, N).

Busch. Uudistoodete kataloogis on 48 lehekülge ja seekord midagi eriti uue suunaga ei ole, aga üht-teist traditsioonilisemat siiski on; lagunenud hooned (erinevad), sissekäigud jalakäijate tunnelisse, settebassein koos soojaku ja piirdeaiaga, ladude sisustus ja kaubad.

Kibri ja Vollmer. Valik on üle aegade jälle suurem, aga … liiga saksapärane.

Preiser. Figuure on silmnähtavalt vähem, kui eelmistel aastatel. See-eest on välja toodud täiesti uus tootegrupp siseruumide ehitamiseks. Reljeefiga plaadi (plast) + kinnitusnurgad siseruumi (kuubik) ehitamiseks.

Woodland Scenic pakub sel aastal rohkelt erinevaid piirdeaedu ja kõik on saadaval 3-s mõõdus (HO, N ja O).  

Avastused märtsiks 2020.

Ferivan Modelbouw (Belgia) - HO ja HOm mõõtkavas trammid, bussid jm.
www.ferivan.be/

Täiuslik mudelraudtee tootjate list.
https://www.eisenbahn-kurier.de/service/modellbahn-hersteller

SEM (Sächsischer Eisenbahn Modellbau) - HOe mõõtkavas saksa kitsarööpmeliste vagunid
www.sem-h0e-modelle.de/SEM-neuheiten.htm

Fulgurex - vanaegsete vedurite ja mootorvagunite tootja mõõtkavadele N, HOm, HO, O ja 1.
www.fulgurex.ch/en/

Altmark Modellbau - mudelite varuosad
https://www.altmark-modellbau.de/

Robo Modele (Poola) - HO reisivagunid ja tsisternid, tellimisel vedur (O) ja trammid (HO).
www.robo.eu.com/

Felix Hack - metallsildade mudelid metallist, puidust, laserlõikes ja kartongist mõõtkavadele 1, O, HO, TT , N ja Z.
https://www.hack-bruecken.de/

Modellbahnmodule - moodulid
https://www.modellbahnmodule.de/

Elriwa (e-pood)
https://www.elriwa.de/

Modellbahntraum (e-pood)
www.modellbahntraum.com/

Jägerndorfer (Austria) – HO ja N mõõtkavas veerem
https://www.jaegerndorfer.at/

Bahn und Buch (saksa rongiraamatud ja ajakirjad)
https://bahnundbuch.de/

Lõpetuseks.

Seekordne lugu sai vaid kümmekond rida lühem, kui eelmine. Eelmine oleks ka juba lühem olnud, kui ma poleks veel püüdlikult Venemaal toodetud veeremit ühekaupa üles lugenud. Seega julgen öelda, et aastad on olnud suht sarnased. Olgu – peaasi, et hullemaks ei lähe.