Aasta 2016 mudelraudteedel

Plaanis oli teha nii, nagu varasematel aastatel – ootan ära Nürnbergi messi ja sellest tehtud videod, ning siis hakkan juba mööda kodulehti käima. Mess oli ära, aga külastajate tehtud klippe ei tulnudki - suure otsimise peale leidsin ühe hollandlaste tehtud video. Kesine valik ja veel kesisem huvi tähendavad, et Jiri Indra pessimistlikud seisukohad Euroopa mudelraudtee hetkeseisu kohta osutusid tõeks (tõlke sellest loost avaldasin foorumis valiku „Rongimees Einari jutunurk“ raames).

Digistardikate uued libatsentraalid.

Ilmselt selle aasta peateema. Alustuseks seletan ära, et tsentraalil on lisaks elektroonikale ja integreeritud boosterile ka juhtimiseks vajalikud seadmed (regulaator, nupud, ekraan) aga libatsentraalil regulaator-nupud-ekraan puuduvad (asuvad eraldi käsi- või lauapuldil). Roco/Fleischmanni komplektid on ühesuguste seadmetega (siin tabelis Roco #10764, Z21 ja z21) ning Z21 ruuter kuulub libatsentraali komplekti (on kaasas).

Sisend / Väljund

Roco

#10764

Z21

(must)

   z21

(valge)

   Piko

SmartBox

DaisyII

Selgitused

Max koormus

3,2A

3,2A

3,2A

   5A

2A 1)

1) TT ja väiksemad

Gleis / Track

   jah

jah

   jah

   jah

   jah

Rööpavool

Programmergleis

Program track

   --- 2)

jah

---

   jah

   jah

Programmrööpad

2) On lisaseadmel
    Rocomotion

B-Bus

   jah

jah

--- 3)

 ---  4)

  1. 5)

Boosterisse
3) Üle z21 ruuteri
4) EcosLink sisendisse
ühendatud adapter
5)Sisend LN-B

X-Bus

   2  6)

   3  7)

   3    7)

 ---    8)

   1  9)

Tootja käsipuldid
6) „Main“ ja „Slave“
7) Lisaks Lenz´i puldid
8) Juhtmevaba ühendus
9) Sisend LN-T

CAN-Bus

---

jah

---

    ---

   ---

Zimo MX32 pult

R-Bus

---

jah

   jah

    ---

   ---

Tagasiside

Extend

---

---

---

   jah

   ---

Tagasiside (ESU)

KS

---

---

 ---

  ---

   jah

Silmusemoodulile

USB

---

---

 ---

   jah

   ---

Update mälupulk

LAN

---

jah 10)

jah 10)

   jah  11)

   ---

10) Z21 ruuter
11) Ühendus arvutiga

ECosLink

---

---

 ---

   jah

   ---

Ühendus ESU
tsentraaliga või
CD/E adapteriga

Sniff-Bus

---

---

 ---

   jah

   ---

Teise tsentraaliga

L-Bus

jah 12)

jah 13)

jah 13)

   jah 14)

jah 15)

LocoNet – teised
käsi- ja lauapuldid
ning tsentraalid
12) Läbi „Slave“ alla
ühendatud Rocomotioni
13) Üle Z21 ruuteri
14) lisaks ka Update
15) LN-B (B-Bus, R-Bus)
     LN-T (X-Bus, L-Bus)

Väliraudteede müügiedu.

Auhagen toodab juba aastaid HOf-mõõdus butafooriat - mõned plastist rööpad, vagonetid ja pöördsild. Nüüd pakub Auhagen võimalust ehitada mittetoimivate rööbaste, vedurite ja vagonettide abil valmis ehtsa pildikese väliraudteest. Sihikul on ilmselt ka TT-mõõtkava, sest esimesed vagonetid selle mõõtkava tarvis on valmis.

Töötavate mudelite rida veab Busch, kes tõi mõned aastad tagasi turule töötava kaevandus- ja väliraudtee (rööpad, veerem, hooned jt lisavidinad). Sel aastal lisanduvad järjekordselt uued mudelid. Uue mõõtkavana on sihikul N (1:160), millele sobiv mittetoimiv rööbastest ja veeremist koosnev süsteem on täpsustatult mõõtkavas Nf (3,8mm).

USACT (Ameerika Armeekorpuse) sõjaabi HO-maketil.

See oli 2015 aasta uudis ja üllatus. Hämmastasid nii mudelite hulk kui tootjate lai ring (Roco, Fleischmann, Tillig ja paar aastat varem alustanud Rivarossi). Jiri Indra artiklist „Nürnberg 2015“ selgub, et viimasel ajal valmivad uued mudelid ja sarjad sageli tellimustööna. Kes tellis need sõjajärgse aja mudelid – Ameerika, Nato või mõni jõukam sõjaajaloo selts? Viimane variant pole sugugi utoopia, sest sel aastal on näha uute Euroopa raudteed kujutavate mudelite seas ka vahetult sõjajärgsele ajale iseloomuliku välimusega tooteid. Need on siis lisaks juba olemasolevale USATC-veeremi uutele partiidele (Roco: S-160 auruvedurid, 2-teljelised kinnised kaubavagunid ning 4-teljelised platvormid tanki või 2-e soomusautoga ning Fleischmann; 4-teljelised lahtised vagunid).

Veerem

Roco

Uudiste kataloogis on ära nimetatud 451 toodet. USATC toodetest oli juba juttu ja digitehnikast räägin veidi allpool. Siia panen valiku mudelitest, mis sobiks kokku Eesti teemaga maketil või on muidu huvitavad ja äratavad tähelepanu (see reegel kehtib kõigi järgnevate tootevalikute kohta).

TT-mõõtkavale on mõned uued partiid M62 (BR120) ja TE109 (BR132 ja BR232) veduritest. Kahel viiest on soundi dekooder ja ühel Hennings-Soundi dekooder. Viimane on uudistoode, mida märgitakse eraldi ära ka mõne teise tootja uute vedurite juures.

HO-le on uued partiid auruveduritest S-160 ja BR52 (TE) ning mootorveduritest M62 ja 2M62. Muust veeremist jäi silma noolevaguniga raudteekraana (#56239).

Fleischmann

N-mõõtkavale on uus partii M62-seeria vedureid. Põrandaraudtee ehitajaile on nüüd saada 4 erinevat lisarööbaste komplekti ja üks neist on koostatud spetsiaalselt digiraudtee jaoks (sisaldab lülitusdekoodri ja elektrimagnetiga pööranguid).

HO jaoks jäi silma vaid uus reisivagunite LED-sisevalgustus.

Piko

Nimekirjas on 356 uudistoodet, aga teadagi jaguneb see number mitme erineva mõõtkava ja lisavidinate vahel.

G-mõõtkavas teevad endiselt ilma Ameerika mudelid, aga uute seas on erandina ka BR132 (TE109), millele saab eraldi juurde osta valgustuse, soundi ning 2-osalise lisaraskuse (kõik uudistooted).

TT jaoks on uus partii vedurist BR131 (TE109)

HO-le on uued partiid veduritest ChME3 (Saksa ja Tchehhi pardakirjetega) ning BR131 (TE109). IV kvartalis tuleb müügile ka Hiina veduri DF7C mudel. Vagunitest äratas tähelepanu vene reisivagun (täpsemalt St. Peterburg-Moskva). Tehniliste andmete reast lugesin välja mudeli pikkuse 244mm. Prototüübile täpselt vastava vaguni pikkus on 275mm – seega on vagunit veidi „kohendatud“ (et oleks võimeline sõitma ka 358mm raadiusega ringil).

Tillig

Tillig on jällegi oma veebiaadressi muutnud ja nüüd on see www.tillig.com

TT-le on traditsiooniliselt uued partiid veduritest BR 38-10, BR 56, BR 89.70, ChME2 (BR 720 ja BR 107). Vagunitest jäi silma 6-teljeline platvorm koos tankiga T-34.

HO uudis on seotud hoopis rööbastega – HO-Elite pöörangute käsiajamid. Nende mõte jääb veidi arusaamatuks, sest hinna järgi võttes pole käsi elektrist praktiliselt grammigi odavam.

Panier (HOm ja HOe)

Mitu uut mootorvedurit ja -vagunit.

Bemo (HOm ja HOe)

Uued on 4-teljelised kinnised vagunid (mitu erinevat) ning 4-teljeline tsistern. See on siis esimene Euroopas toodetud tsistern, mis sarnaneb Eesti kitsarööpmelisel liikunud vagunitega.

Bachmann-China

Toodete list on väga lühikeseks jäänud – ei leia me sealt enam L- ja LV-seeria sarnaseid auruvedureid, diiselveduri C36-7 Hiina versioone ega ka vene raudteele sarnaseid reisivaguneid. Küll on juurdetulnud paar HOe-mõõtkavas tankvedurit (uus mõõtkava).

Brawa

Põhitähelepanu tundub olevat O-mõõtkavale sobiva veeremi väljatöötamisel (uusi vaguneid on palju). HO-programmist äratas tähelepanu 4-teljeline tsistern a´la 1945 !

N-mõõtkavale on veduri BR132 (TE109) mitu uut mudelit.

PMT

Pilk jäi peale kahele HOe-mõõtkavas 4-teljelisele vagunile – poolvagunile ja kinnisele vagunile (viimane tuletab välimuselt meelde sõjajärgset nõukaaega ka meie kitsarööpmelisel).

Gützold

HO mõõtkavas veduri BR 52 (TE) vanntendriga mudelid. Soundiga variante on kaks erinevat; ESU sound ja dekooder või Zimo dekooder ja Henning-Sound.

Analoog-digi

Roco/Fleischmann

Koostööfirma seadmed on eraldi saadaval Roco kaubamärgi all (Fleiscmanni kirjed ja värvid lisatakse vaid stardikatega kaasas olevale varustusele).

  • z21 booster (light, valge sarja juurde)

  • Z21 booster (musta sarja juurde)

  • Z21 topeltbooster (2 boostrit ühes korpuses)

  • Wlan-MultiMaus (raadiopult)

  • Wlan – vastuvõtja (komplekti kuulub ka äpp)

  • Ühes HOe stardikomplektis on z21 (valge)

  • Fleischmanni nime alt leiame Next 18 pesaga tagasiside võimega veduridekoodri

Piko

Uut SmartControl süsteemi tutvustavad materjalid annavad vahel vastukäivat infot. Ühe väitel on lisaboosteri juurde lülitamiseks vajalik pesa olemas, teine läheb sellest teemast vaikides mööda. Tõde on siin – Piko SmartControl CD/E adapter, mis ühendatakse SmartBox´i ECosLink pesasse, tuleb müügile 2016 aasta I kvartalis.

Tillig

Jäi silma, et Tillig on koostöös kahe erineva elektroonikafirmaga – digistardikate varustus on Uhlenbrock´ilt ja vedurite soundidekoodrid on ESU toodang.

ESU

  • Mobile Control II (väliselt sarnane aga sisult nõrgem analoog on tuntud Piko SmartControl´i nime all)

  • ESU ECosLink Terminal – käsipultide juurde lülitamise paneel, mis sobib vaid ESU enda toodetele (kasutusel on pistikute eristandard).

  • ECos Boost – Boosterid võimsusega 4A või 8A (Piko analoogi võimsus on 5A).

  • LokPilot Nano Standard – N-mõõtkavale mõeldud väikseimate mõõtudega (8x7mm) dekooder maailmas.

Lenz

Uusi huvipakkuvaid tooteid tuvastada ei suutnud, aga selle eest on neil lõpuks olemas O-mõõtkavas rööbaste täielik loend ja geomeetria alused.

LDT

Toob turule universaalse maketitulede (LED) juhtimise süsteemi, mis sobib nii analoog- kui digimaketile. Sealjuures pole süsteemi juhtimiseks ühendus tsentraali või arvutiga üldse vajalik. Baasmoodulile saab lisada kuni 7 lisamoodulit ja LED-tulede maksimumarv on siis 160. Tuledele saab kehtestada 44 erinevat töörežiimi (loodetavasti väiksemate ahelate kaupa).

Uhlenbrock

Kui elektroonika ja digitoodete firma koduleht ei suuda toimida normaalselt uue tarkvaraga (linkimine Word 2016 töölehelt), siis see on natuke naljakas. Nende turundusstrateegia ei tundu ka grammigi targem olema, sest oluline tooteinfo uudistoodete kohta antakse edasi kodulehe asemel läbi Facebook´i. Kodukal on ainult mõned read eelmisel ja käesoleval kuul müügile jõudnud toodetest. Avades firma 2015 uudistoodete kataloogi, näeme, et samad asjad pidid olema müügil juba eelmise aasta oktoobris-novembris. Kas nende probleemid on juba väga tõsised?

Digikeijs

www.digikeijs.com

Hollandi firma, mille olemasolust alles nüüd teada sain (ikkagi 2016 aasta uudis). See firma on tõsine alternatiiv Saksa-Austria vanadele tegijatele. Tooteprogramm on täiuslik, seadmed võimsamad (näiteks 16-kohalised lülitusdekoodrid) ning hind soodsam.

  • Libatsentraal DR5000 (3A, 19V-)

  • 16-kohaline lülitusdekooder DR 4018

  • Silmusemoodul DR410

  • Booster DR 5033 (3A)

  • Hea valik kondensaatoreid jt detaile

  • 3-tulega HO foorid

  • Figuurid (suurpakendid; 1000tk / HO,N – 100 tk / HO, O, G, N)

  • Tänavalaternad jm

Hooned, maastik, lisavidinad jm…

Faller

HO-mõõtkavale

  • Servomootoriga segment-pöördsild, 37,5°, rööpa pikkus 171,5mm

  • Mitu tuletõrjedepood (vanemad ja kaasaegsed)

  • Jäätmete sorteerimisjaam (värviline prahihunnik on ilmselt komplektis)

  • Klooster (suur hoonetekompleks – 604 x 517 x 374mm)

  • Komplekt „2 telliskivimaja“ (ka Eestisse sobiv välimus)

  • Rööbastel portaalkraana (nagu sadamakraana)

  • Toasisustus, 240-liitrised prügikastid, palju erinevaid merekonteinereid

N-mõõtkavale

  • Esinduslik adminhoone

  • Paar eesti maastikule sobivat talumaja

  • Puiduhoov ja saeveski

Busch

  • Garaažide rida (4 erinevat – mõnusalt nõukaaega meenutav sürr)

  • Suusahüppetorn

  • Kaarhall ja jaanalinnud (kuidas soovite – koos või eraldi)

  • Tõetruu 2m kõrgune elupuuhekk

  • Kaitseala matkarada (käetugedega laudtee)

  • Väike lasteaed (hoone + mänguväljak)

Preiser

Kvaliteetsete ja põnevate figuuride ning lisavidinate tootja on tasemel ka sel aastal.

  • Angela Merkel (HO)

  • Uneskõndija (HO)

  • Paavst Franziskus (HO ja G)

  • Euroalused, tõstuk-käsikäru, laokaal

  • Vanurid tugikärudega

  • Kaitseülikondades päästemeeskond (erinevat värvi komplektid)

Kibri

Suur pane-ise-kokku portaalkraana (konteinerid).

Stad im modell

Mitmed stiilsed aga suuremõõdulised ja kallid HO-majad.

Noch

Pressvahust tooted

  • Toru või tunnelikujulise avaga truubid (HO)

  • Autotunneli suue või läbisõit (HO)

Laser-Cut

  • Jaamahooned ja vedurikuurid

  • Mikromootori ja uudse jõuõla-konstruktsiooniga tõkkepuu (HO)

  • Adminhoone, töökoda, kiosk, autotöökoda (kõik HO)

Laser-Cut-Minis

  • Kaablirullid (TT ja N, - HO oli juba olemas)

  • Töökoja riiulid (HO)

  • Piirded, piirdeaiad, väravad

  • Perroonitunneli sissekäigu kate (TT ja N, - HO oli juba olemas)

3D-Minis

  • Raudtee vidinad (sh rööpakingad ja rööpavahe mõõdik – HO)

  • Müügikärud (HO, TT, N) hüdrant (HO), laokaal (HO, TT, N), tõstuk-käsikäru (HO)

Maastikule

  • Tupsmaterjalist „lapid“ a´ 460cm2 (4 erinevat värvitooni)

  • Rohupuhmade väikepakend (42 tk 104 asemel – 8 erinevat)

  • Dekolapp „Värskelt küntud põld“ (21 x 19 cm)

  • Okstesse ehitatud onniga põlispuu (HO)

  • Kuuse langetamine (servomootoriga efektividin)

  • Õunaaiand (õuntega või ilma, 12 puud – HO, TT, N, Z)

Figuurid

  • Mega-Spar-Set (HO, TT, N – 60tk)

  • Purgitäis figuure (198tk – HO, TT, N)

Svettofor.ru

  • Pööranguajamid (täpse välimusega butafooria – HO)

  • Releede kapid (HO)

  • Kääbusfooride ja foorimastide numbrikilbid koos kleepekatega

  • Kontaktliini postid

n-tram

  • Kontaktliini postid (elektriraudtee ja tramm)

  • Uued N-sidurid

Vallejo

Uus sari vanandamiseks mõeldud akrüül-värve (hele tolm, tume tolm, pori, veega kandunud rooste, rooste, masuut või õli).

Uudsevili Ameerikast

Pressid töötavad neil täie rauaga ja ühe e-poe andmeil, mis sel aastal müügile tuleva kauba kohta ka statistikat peab, saabub sel aastal müügile oma 10 000 Ameerika ja Briti päritolu uut mudelit. Tõe mõistmiseks võime rahumeeli selle suure numbri jagada 50-ga. Asi selles, et kui mudel (konstruktsioon) varustada kõigi raudteekompaniidele iseloomulike värvide ja pardakirjetega, siis saab hetkega 1-st 30 kuni 80 erinevat nimetust. Selle aasta rekordi lööb kindlalt ära Rapido Trains, kes just 7 märtsil saatis müügile oma mootorvaguni RDC-2. Kirjete ja disainiga paisutatud arv kasvab veelgi, sest neid mudeleid on ka Kanada raudteedele iseloomuliku välimusega. Kokku siis oma 100 versiooni ja tootjad ise nimetavad seda ettevõtmist „HO Scale Absolute RDC Projekt“.

Majade ja lisavidinate osakaal on uudistoodete seas imeväike. Sellegipoolest jäi ka siin midagi silma.

  • Tillmann Farm House (HO, Cornerstone) – nime järgi taluhoone, mille sarnaseid võib leida igas Eesti linnaagulis

  • Metallist sillapostid ja toed, sillad (HO, Cornerstone)

  • Walthers hakkas tootma Ameerika mõõdus butafoorset väliraudteed (HOn2). Komplektis ja üksikosadena on pane-ise-kokku rööpad, vedur ja vagonetid (kastiga ja platvorm). Kõik see on kahtlaselt sarnane Auhageni sel aastal turule toodud HOf mulaažidega.

Euroopa normatiivid (NEM)

100% tagantjäreletarkus – kui viimati (november 2015) sel kodulehel käisin, jäi mulje, et 2015 aastal uusi akte ja redaktsioone vastu ei võetud. Nüüd selgus, et ikka võeti küll ja üpris palju kohe. Toon siin välja mõned, millega võivad ka Eesti rongimehed kokku puutuda.

  • NEM 113 – Üleminekukõvera uus arvutuskäik

  • NEM 302 – Vaguni kaal (g/mm)

  • NEM 303 – Puhvrid (kuju ja kõrgus rööpapeast)

  • NEM 355, NEM 357, NEM 359 – TT ja N veeremi siduripesad

  • NEM 658 – Plux 12 / 16 / 22 pesad

  • NEM 660 – 21-pesa uus redaktsioon

  • NEM 672 –DCC fooritulede digikorraldused (uus normatiivakt)

  • NEM 933/1 CH –HO-mooduli „Swissmodul“ uued lähteandmed

  • NEM 934 E –HO-mooduli FCAF ehk „Catalanien“ uued lähteandmed

Hääbumise kursil

Uhlenbrocki raskustest oli juttu juba eespool. Nüüd on luubi all kolm kunagist tugevat tegijat, kes aga koostöö tingimustes hoopis eriti nõrgaks on jäämas. Sel aastal mahtusid kõigi kolme (Viessmann – Kibri – Vollmer) uudistooted ära kõigest 6-le leheküljele (seejuures piltide ja tehnilise infoga).

Idee hakata tootma rikkaliku LED-valgustusega hooneid osutus ilusaks ainult unistuste tasandil. Mõnest vähese stiilivalikuga hoonest aastas ei piisa terve maketi katmiseks. Kas teised majad jäävad valgustuseta? Ei – muidugi mitte. Nüüd ei ole vaja isegi süsteeme ise välja mõelda - mõnikümmend rida eespool just tutvustasin uut, kuni 160 tule juhtimiseks sobivat tehnikat. Viesmanni-Kibri-Vollmeri programm on kitsas ja jäik ning finantsedu kohe kindlasti kaasa ei too. Eks järgmine aasta ole siis näha, mida nad nüüd ette võtavad.