Iga aasta toob endaga kaasa uudistooteid, tootearendusi, aga ka letilt kadunud kaupu. Juulikuu on esimeste kokkuvõtete tegemiseks parim aeg.

Veerem

Roco.

Uusi mudeleid vorbitakse täie rauaga (üle 600). Enamus neist on vanade ja heade mudelite uued partiid, (muudetud on vaid pardakirjeid ja värvilahendusi). Selliste uudistoodete seas on ka M62 (HO ja TT), BR 52 ja TE109. Täiesti uus on aga meil ChME3 – seeriana tuntud vedurite tootesari, milles on kokku 10 erinevate pardakirjete, värvi ja tehnilise varustusega mudeli.

Üks uudis puudutab ka stardikomplekte, mida nüüd on müügil 3-sorti; analoog-, digi- ja Z21-digiraudteed.

Fleischmann

Vanade mudelite uusversioonid; BR 55 ja BR 56 HO-mõõtkavale ning BR 52 ja BR 55 N-mõõtkavale.

Piko

Stadleri elektri- ja diiselrongid (mitte „Flirt“) HO- ja N-mõõtkavale, diiselvedurid TE109 HO-le. Uudistooteks on kaks ChME3 mudelit HO-mõõtkavale. Rongide digivarustus on lahendatud järgmiselt; N-mõõtkavas plux12-pesad ja HO-mõõtkavas „koht dekoodri jaoks olemas“.

Lenz

O-mõõtkavas (1:43) vedurid, mootorvagun ja 4 kaubavagunit

Guetzold

Kataloogi asemel avaneb kodulehel pressiteade. Selles antakse teada, et pankrotioht on möödunud ja toimub ettevõtte töö taaskäivitamine.

Tillig

Eestiga kuidagigi seotud mudelitest jäi silma BR 52 ja vene disainiga reisivagun (mõlemad TT-mõõtkavas). HO jaoks on saada kaks uut rööpapuhastusvagunit. Mõõtkavavälistest asjadest on saada uue kujundusega analoograudtee regulaator.

Brawa

Veduri TE109 uued mudelid mõõtkavades HO ja N.

Panier

Tulekul on mitu 2- ja 4-teljelist mootorvagunit, mis väljanägemiselt meenutavad veidi ka Eestis enne sõda sõitnud mootorvaguneid.

Hornby tütarfirma Electrotren

Neil on tootmises auruvedur 141F 2332 „Mikado“ (1-4-1). Mõningase välise sarnasuse tõttu võib see tööstuslikult toodetud mudel asendada maketil L-seeria (1-5-0) vedureid (neid tööstuslikult HO jaoks veel ei valmistata)

Bachmann-China

Eelnimetatud „Mikado“-tüüpi veduritest on välimuselt L-seeria veduritele sarnasem JS-seeria (1-4-1) veduri mudelid. Neid toodetakse juba aastaid.

Venemaal toodetud mudelid

Hetkel Eestiga seotud uut veeremit ei ole. Küll aga leidsin „Isamaalise Veeremi Muuseumist“ (aadress Lingikogus) ühe uue huvipakkuva loo. Nimelt on seal üleval ka üksikasjalikud õpetused ja kirjeldused ise- ja ümberehitatud vedurite kohta. Seekord on lisandunud lugu auruveduri S160 kokkupandavast mudelist ja selle ümberehitamisest veduriks SchA-122.

Analoog- ja digiseadmed

Lenz

Täielikult on uuendatud stardikomplekti ja nüüd koosneb see käsipuldist LH01, trafost (4A) ja libatsentraalist LZV01. Pildil on näha käsipuldi suur regulaatorinupp ja 4-kohaline numbrinäidik. Muid nuppe silma ei hakka. Samas räägib juuresolev tekst ka programmeerimise ja lülituste tegemise võimalustest. Mis nipiga need asjad timivad, hetkel öelda ei mõista.

Uudistoode on ka „CV-Editor“ ehk arvutiprogramm Windowsile (XP ja uuem). See on võimalus teha dekoodrite seadistamised ära arvutiekraani ees. Numbrinäidikute segased sümbolid kuvatakse ekraanile normaalsete valikuruutudena koos lisatekstiga.

Uhlenbrock

Universaalne käsipult „Daisy II“ koos lisaseadmetega (võimalik kasutada nii juhtmega kui raadiopuldina).

21-pesaga dekooder HO-mõõtkavas veduritele

Aeglusti (Universalsteurung #68720). Ühe seadmega saab juhtida jaamavahes 4 blokkpiirkonna tööd ning varjatud jaamas (ühesuunaline liiklus) kuni 12 stopplõiguga ja 1 möödasõiduteega süsteemi.

Booster „Power 8“ suurtele mõõtkavadele (O, IIm ehk G, 1). Ühildub paljude tsentraalidega, aeglusti lisamise võimalus, silmuserelee väljund.

DiMAX

Jõutrafo DiMAX 1200T

Ühildaja DiMAX PC Modul USB (sobib MZS-III ja DiMAX uuemate tsentraalidega).

DiMAX IR – infrapunakiirega töötavad andurid positsioneerimise ja lülituste jaoks.

DiMAX Rückemeldesender – raadioteel andmeid edestav tagasiside süsteem.

Titan

See firma tootis laias valikus jõu- ja valgustustrafosid. Hetkel on koduleht maas. Kas järgmine pankrotipesa?

Muud kaubad

Noch

Mõned aastad tagasi tehti algust laserlõikes toodete müügiga. Ka sel aastal on põhiline osa uudistoodetest just sellest valdkonnast (sillad, ülekäigurajad, killustikutehas jne..). Uue ideena on välja pakutud pressvahust vaheperroonid, millele saab kerge vaevaga (hää terav nuga) soovitud kuju anda. Nüüd ei ole enam olemas kõveraid, millede vahele poleks võimalik perrooni asetada.

Iseehitajate jaoks on uus toode AB-dekopapp. A4-formaadis lehed on praegu saadaval 4-kujundusega; kivikatused (2), tellissein ja kivimüür.

Uute valguse või mootoriga efektitoodete rohkus paistab ka silma. Led-tuledega figuuride (rollerid, fotograafid jt) kõrval tõmbab tähelepanu laserlõikes stripibaar, mille 2-korruse laval keerutavad kolm postitantsijat.

Woodland Scenic (edasimüüja Noch)

Rööpapuhastustarvete komplekt „Tidy Track“ mõõtkavadele O, HO ja N. Siia kuulub pikk käepide, puhastus- ja poleerimispadjad ning puhastusvedelik. Veel on saadaval 3-st pliiatsist koosnev komplekt rööbaste värvimiseks (teras, rooste ja tolm).

Vastukaaluks saadab Noch oma tooteid ka Ameerikasse. Jutt käib rööpapuhastuspatjadest (kasutan neid juba aastaid ka ise) aga seal on need saadaval „Woodland Scenicu“ kaubamärgi all.

Auhagen

Huvitav riistapuu on „Pool-portaalkraana“. Seda tuleb mõista nii, et üks ots liigub mööda rööbast ja teine mööda postide otsas asuvat rada. Saada on ka Ameerikalik vidinate komplekt „Tööstuslikud elektrikilbid“. Sarjana on tulnud müügile HOf mõõdus väli- ja tööstusraudteede komplektid (rööpad, vedurid, vagunid). Erinevalt Busch´i mudelitest ei ole need aga töötavad mudelid - seega palju odavamad.

Busch

Nüüdsest on põhitooted (puud-põõsad, tunneliportaalid jne..) saadaval ka mõõtkavale O (1:43). Teine uudis on laserlõikes tooted. Nende seas on ka Saaremaa tuulikut meenutav tuuleveski (#1575).

MBZ

Algusest peale ainult laserlõikes toodetele on lisandunud palju sellist, mis võiks ka Eeatis huvi pakkuda – jalakäijate ülekäigud, treppide ja varikatusega jalakäijate tunnelisuud, vana vedurikuur 1-le vedurile.

Faller

Esimesena jäid silma servomootoritega asjad (vagunite pöördsild, söepunkri kraana jt). Ilmselt Ameeriklaste eeskujul on töötatud välja ka oma „nurkade fiksaatorid“. Nende abil saab hoonete seinad kuivamise ajaks täpselt ära fikseerida.

Kõige suurem arenguhüpe on aga Faller-Car-System-Digital. Juhtimine toimub läbi arvuti (Windows XP või uuem) ning korraldused ja tagasiside toimib ultralühilainel. Selle tarvis on komplektis ka 3 satelliiti!  

Juhuslikult jäi silma üks ebatavaliselt vara müügilt kadunud sari. Reeglina toodetakse mingit kaupa (va rööpad ja veel mõned) üks, aga hästi suur partii, mida siis veel palju aastaid hiljem müüakse. 2008 aastal tuli turule Falleri uudistootena vee-teemaline komplekt, mis koosnes jõetrammist ja sadamakaist (osta tuli eraldi). See, et juba 2013 aasta kataloogist need asjad puuduvad ja ka e-poed on tühjaks ostetud, räägib ainult üht – tegu on ülipopulaarsete toodetega. Eestimaal on need nähtaval Tartu Mänguasjamuuseumi maketil „Väike-Tartu“. Pildid sellest maketist on üleval Galeriis, kus mõnel pildil on ka jõetramm ja sadamakai ilusasti näha.