Kattematerjalide lugu

Jutud materjalide omadustest ja kasutamisest asuvad aadressil

„Kasulikud lood“ --> „materjalid“ --> „Kattematerjalid“

Alljärgnev seletab lahti eestikeelset terminoloogiat. Olude sunnil tuli tegeleda uute sõnade väljamõtlemisega. Põhjus on lihtne – eesti keeles vajalik sõnavara seni puudus ning inglise- ja saksa keeles on kasutusel ühele ja samale materjalile mitu nime. Kaootilise tõlkimise asemel võtsin nõuks luua hästi arusaadavad nimede-süsteemid.

Deko-sari

Eesliide „Deko…“ annab teada, et materjalile on tootja poolt peale kantud värv ja vajadusel sissepressitud ka struktuur (katusekivid, kiviseinad jm). Nime teine pool kirjeldab materjali, millest toode on valmistatud.

Lapid ja matid.

Suurte pindade katmiseks on saadaval põrandakatte-laadsed rullmaterjalid, mida nimetatakse mattideks (ka teistes keeltes). Mati kate on alati ühetaoline (värv, kattekihi paksus või kõrgus, materjal) ja mati alusmaterjal on suht jäik.

Lapid on maksimaalselt A4-formaadis paberilehe suurused, väga elastsed ja kaetud erinevate materjalidega. Näiteks soo-teemalisel lapil on erineva kõrguse ja värviga mättad, kõrrelised ning ka veesilmad või ümbritsev laukavesi. Lapid on lihtne viis tuua oma maketile spetsiifilisi teemasid (lõikamata viljapõld, lõigatud viljapõld jne.).

Deko- ja pressvaht.

Tootena dekovaht ja materjalina pressvaht on eriti peeneteraline vahtplast, mis allub hästi ka lõikamisele noaga. Materjali saab lihtviisil ajada ka kergesse paindesse kuid suuremad kumerused tuleb anda siiski soojas õhus (kuumaõhupüstoliga).

Fliis.

Mõiste on kasutusel ka teistes keeltes ja tähendab hõredalt lapiks pressitud materjali, millest saab sobiva suurusega tükikesi välja rebida. Fliisi võime käsitleda kui tups-materjalide erivormi või analoogi.

Tups-materjalid.

Kogu sari koosneb vahtkummi tupsudest, erinevus on ainult nende suuruses ja kasutusalas. Tootjad kasutavad markeerimisel mõlemat võimalust võrdselt – kes kirjeldab nimes fraktsiooni suurust, kes märgib ära otstarbe. Kõige keerulisem on nende materjalide juures pakendil märgitud mõõtude (maht või kaal) teisendamine pinnalaotuseks.