Prototüübid

Igal mudel on mingi prototüübi koopia. Prototüübi-mudeli suhe käib paljude asjade kohta – vedurid, vagunid, hooned, rööpavahed, autod, lisavidinad. Järeletegemise tase ulatub rohmakast käsitööst kuni detailideni viimistletud mudelini. Kasutan päris palju oma tekstides sõna „tuunimine“, mis tähendab jämedakoelise vabrikutöö (RTR-tase) viimistlemist ülimate „Fine“ ja „Proto“ taseme mudeliteks. Kuna prototüübid on sageli roostes, mõlkis, määrdunud või lausa osaliselt katki, siis see viga parandatakse mudelite juures vanandamise teel.

MM4-2

Omaette valdkond on prototüübipõhised maketid, kus kujutatakse järgi reaalselt eksisteerivaid paikkondi ja raudteevõrke. Järeleaimamise skaala ühes servas on sarnasuse edasiandmine üksikute sümbolite abil (selline on makett „Väike-Tartu“ Tartu Mänguasjamuuseumis). Teine äärmus on detailideni täpsed maketid. Siin kujutavad enamus makette aastakümneid tagasi olnut, aga on ka tänapäeva (Berliini-teemaline makett Loxx Berliinis). Ameerika mudelraudteede üks lemmikteemasid on Tehascapi Loop ehk koht, kus raudtee teeb mägedes silmuse ja rong sõidab üle oma saba. Reeglina on sellised maketid kompromiss täpsuse ja sümbolite vahel.

Illustreeriv foto on veebilehelt www.whiteriverdivision.blogspot.com ja nurgake maketilt näeb välja nagu päris. Kõik, mis mahub mõiste „prototüübipõhine“ alla, peab samuti olema tõese väljanägemisega. Kõneall olev klubi aga ongi seadnud oma eesmärgiks ühe Uus-Inglismaal (New England) asuva raudteevõrgu kujutamise aastast 1950.