Artiklid

Mis on rongimees?

Rongimees.ee on mudelraudtee-teemaline koduleht, mis hakkab oma mahult ikka enam ja enam võtma raamatu kuju. Olen mudelrongidega seotud juba 50 aastat ja kuidagi kahju on kogutud teadmisi ainult enda teada jätta. Pealegi oli tühi koht olemas ja ootas kedagi, kes seda täitma hakkaks.

Nüüd tuleb siis see lõik, mis siin-seal tüütuseni korduma hakkab. Suurem jagu meile sobivast mudelraudteekirjandusest (õpetused, kogemused, trikid ja nipid jne..) on saksakeelsed. Teisisõnu – jäävad paljudele eestlastele kättesaamatuks. Ingliskeelsed materjalid jällegi Euroopa asju ei kirjelda. Üht-teist võib leida ka vene keele vahendusel, aga noorem põlvkond seda keelt ei mõista. Internetis tuhnides võime leida materjale paljudes rahvuskeeltes. See on normaalne ja eks ma siis proovi ka eesti keelt nende normaalsete hulka upitada.

Asju, mida kirjutada tahaks, on palju. Laual on mustandid ja visandid mitme olulise sarja jaoks. Kõige olulisemad on need asjad, milledest kirjutati saksa ja vene keeles juba 40 aastat tagasi. Sealt võib leida puhast kulda (seosed ja võtted, mis on kasutusel ka tänaste digiraudteede juures).

Kindel koht sellel lehel on ka minu enda kogemustel ja tähelepanekutel. Viimaste kohta toon kohe ka paar näidet, sest maketi ehitamisel võivad need kasuks tulla.

  1. Keeruline on lihtsalt mitu lihtsat üheaegselt.
  2. Heade mõtete eest pole meist keegi kaitstud.

Jõudsimegi sujuvalt kodulehe keelpruugi manu. Minu suurimaks vaenlaseks on kantseliit, seepärast kirjutan oma lood hoopis „antikantseliidis“. Korrektse eesti keele lauseehitus on kohutav – vormitäiteks vajalikke lisasõnu on nii palju, et kui siis ükskord lause lõppu välja jõuad, oled juba jõudnud unustada, et millest jutt üldse käib. Kord oli vaja kirjutada „…neile elektroonikutele, kelle meeldib ise seadmeid kokku panna …“. Ma ei kirjutanud nii, vaid asendasin selle jura mõistega „… jootekolvi-sõltlastele…“. Enne lugude ülesriputamist tehakse alati ka väike keelekorrektuur. Korrektuur Rongimehe moodi tähendab liigse ballasti väljaviskamist ja pikkade lausete asendamist lühilausetega. Olgu parem natuke naljakas kui totakas.

Ühe asja tahaks veel ära rääkida. Nimelt on rongimees.ee kõrval ruumi küll ja küll ka teiste samateemaliste kodulehtede tekkeks. Lai haare ja sügavuti minek on tihtipeale omavahel vastuolus. Paljusid teemasid ma isegi ei nimeta. Näiteks isetehtud elektroonika ja digiseadmed (mina räägin ju tööstuslikest seadmetest), mudelsuslad, erinevate mõõtkavade spetsiifilised probleemid ja lahendused jne.. Ja kui ära märkida ka erinevad vaatenurgad, siis ongi uute kodulehtede jaoks vaba ruumi küllaga. Iseasi, kas on samaväärselt ka vaba aega, mida kodulehe tegemisele pühendada. Üks võimalus on siis oma tööd siia postitada – kaastööd ainult rikastavad teemaderingi.