Viimased uudised ja tähelepanekud

Einar 2.4On 31 detsember 2017 ja eelmisest kirjatükist siin on möödunud 9 kuud. Ühe lapselapse sain vahepeal juurde aga see polnud pika pausi põhjuseks - lihtsalt igapäevaelu muutus ootamatult tihedaks ja pingeliseks. Kui oli midagi tähtsamat öelda, siis kasutasin selleks foorumi võimalusi.

Praegu on siis nii, et "Eesti 100" on tähelepanu tipus. Kui kusagil midagi-kedagi 100 kokku lugeda saab, siis seda ka tehakse.  Kuidas on lood suure üritusega "Eesti 100 rongimeest"?  Lugesin kokku kõik foorumlased, isiklikud kontaktid + kusagil kuulud ja nähtud ning lisaks ka avalike makettide omanikud - sain kokku vaevalt 50. Järlikult on 100 rongimeest reaalselt olemas. Tänu eestlaste tagasihoidlikkusele võime teadaoleva numbri julgelt 2-ga korrutada. Minu tutvusringkonnas on väga palju selliseid, kes väldivad sotsiaalmeediat ja üldse avalikku tähelepanu. Kui see on nende soov, siis ma austan seda. Sama käib hobikaaslaste kohta.

See aasta tõi Eestimaale mõned uued mõõtkavad. Mina tean kindlalt kahte - Briti OO (1:76, 16,5mm) ja Jaapani HOj (1:80, 12mm).

Viimastel aastatel on moodi läinud kõikvõimalike pealinnatiitlite jagamine. Prooviks õige ise ka? Tallinn on kahtlemata moodulraudteede pealinn. Mitu meest on ette võtnud tõsise ehitustöö ja selle suurust (õigemini suurenemist) saab näha maikuus näitusel "Minimaailm". Au ja kiitus tegijatele.

Tartu on kujunenud sel aastal avalike makettide pealinnaks ja uskuge, või mitte, aga nüüd on neid juba tervelt 3. Tartu Mänguasjamuuseumi makett on juba vana tegija aga sel aastal (täpsemalt detsembris) lisandusid veel 2. AHHAA-keskuse väljapanekul on HO-mõõtkavas trammi ja Car-systemiga makett uuemate innovaatiliste lahenduste näitamiseks. Tasub muidugi vaadata ka hooneid, sest seal on lisaks vabrikutööle ka isevalmistatud ningTartule iseloomulikke ehitisi (kasutati nii 3D-printeri, kui laserlõike-tehnikat). 

Karlova raamatukogu oli leidnud ühe ripakile jäetud kodumaketi ja neil tekkis idee teha see jõuludeks korda. Napi paari nädala jooksul õnnestus tellida mõned uued rööpad, veerem ja veel üht-teist vajalikku ning see kõik ka paika panna. See on siis hetkel ainuke koht, kus lapsed isside ja emmedega koos saavad ise nuppu keerata.

Nüüd on siis see koht, kus ka teiste haldusalade rongimehed võiksid oma pealinnatiitli välja mõelda. Geograafia on muljetavaldav - Põltsamaa, Pangodi, Pärnu, Võru, Viljandi, Harjumaa, Haapsalu, Lavassaare, Ellamaa, Kuressaare, Rakvere.

Uue aasta lubadustega on nii, et mingil ajal lisan mõned lingid ja siis püüan end jälle 2018 aasta uudistoodetega kurssi viia. Etteruttavalt võin öelda, et olen juba avastanud mõned uued väikefirmad, millede toodang on palju huvitavam, aga ka kallim, kui vanade sauruste oma.

Soovin kõigile lõbusat vana.-aasta lõppu ning Head Uut Rõõmsat Rongi Aastat (HURRAA.). 

Rongimees Einar